Aktualności

Wróć

Puszczańska enklawa wodna. To ważna i potrzebna inwestycja

2020-05-08 09:35:50
Leśnicy z Nadleśnictwa Browsk (pow. hajnowski) kończą inwestycję, której celem jest uratowanie akwenu wodnego w osadzie leśnej Gnilec na terenie Puszczy Białowieskiej.
A.Roczniak/Nadleśnictwo Browsk
Jak podaje Nadleśnictwo Browsk, mała retencja to sposób na gromadzenie wody w okolicy. Pozwala zatrzymać lub spowolnić spływ wód, dbając przy tym o rozwój środowiska naturalnego. To zestaw wielu różnorodnych działań, które przynoszą wymierne korzyści zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Budowa i remonty niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów, ochrona terenów podmokłych i wiele innych zadań – to działania lokalne, które Nadleśnictwo realizuje i wspiera. W połączeniu z inwestycjami z zakresu dużej retencji, są skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi.

Akwen wodny, składający się z dwóch zbiorników, powstał w latach 80 XX wieku poprzez spiętrzenie odcinka cieku wodnego Jabłoniówka w sąsiedztwie osady leśnej Gnilec i linii kolejowej łączącej Hajnówkę z Cisówką. Zbiorniki dopełniają przepiękny krajobraz i są szczególnie ważne dla lokalnego ekosystemu, są miejscem bytowania zwierząt, zapewniają ochronę różnorodności biologicznej, retencjonowanie wody, a także ochronę przeciwpożarową - czytamy na stronie Nadleśnictwa Browsk.

Dzięki prowadzonym pracom leśnicy zachowają naturalny charakter tej części lasu i usunął wszystkie ryzyka związane z użytkowaniem zbiorników. Z tej inwestycji szczególnie skorzystają ptaki, dla których zbudowane zostały dwie wyspy i płazy, które zyskają specjalne nagrzewalnie.

W inwestycji wykorzystano materiały pochodzenia naturalnego (kamień polny, żwir, pospółka).

Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja na terenach nizinnych”, którego najważniejszym założeniem jest zabezpieczenie lasów przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl