Puszcza Białowieska w komiksie. Co się wydarzyło na Dzikim Wschodzie?
Scenariusz - Adam Wajrak. Rysunki - Tomasz Samojlik. Dwóch speców od Puszczy Białowieskiej połączyło w końcu swe siły. Efektem ich współpracy jest komiks Umarły las.
materiały wydawcy
Autorów nie trzeba szczególnie przedstawiać. Adam Wajrak na co dzień pisze o Puszczy. No i komentuje - nie szczędząc krytyki - poczynania kolejnych ekip rządzących decydujących o tym ostatnim pierwotnym lesie w Europie, wpisanym na Listę UNESCO. Tomasz Samojlik z kolei na co dzień w Puszczy pracuje. Jest naukowcem w Instytucie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Po godzinach, gdy wraca do domu, zasiada do... rysowania komiksów o Puszczy Białowieskiej.
Wajrak i Samojlik to też sąsiedzi. Z Puszczy. Siłą rzeczy więc prędzej czy później do ich współpracy dojść musiało. I wreszcie doszło.
Dzięcioły, korniki i martwy las
Jest gdzieś na Dzikim Wschodzie miasteczko o nazwie Umarły Las. Kiedy przybywa do niego nowy szeryf, dzięcioł trójpalczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dzięcioł białogrzbiety Blekoto jak zwykle podaje w saloonie larwy, dzięcioł duży Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogiłczyk wyprawia pogrzeby, a korniki drążą korytarze pod korą. Jednak Triko szybko się orientuje, że spokój w Umarłym Lesie jest tylko pozorny. W dodatku na Dzikim Wschodzie pojawiają się podstępne szpaki. Czy Triko uda się przywrócić w Umarłym Lesie porządek? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i miłość Tridy? Wreszcie, co z tymi kornikami?.
Tak reklamowany jest najnowszy komiks Tomasza Samojlika. Do tej pory sam wymyślał swoje historie. Teraz ma współpracownika. Scenariusz do Umarłego lasu napisał Adam Wajrak. No właśnie. Co z tymi kornikami? Co z martwymi drzewami? Te pytania wyszło już dawno poza Puszczę Białowieską. Autorzy doskonale wiedzą, po co są w puszczańskim ekosystemie. Teraz chcą tę wiedzę przemycić dalej. Poprzez komiks właśnie.
Dwóch panów z Puszczy
Adam Wajrak od lat przemierza Puszczę z aparatem fotograficznym. Podgląda mieszkańców, uwiecznia ich na znakomitych fotografiach. Obserwuje zachodzące w Puszczy procesy, opowiada o nich. Tłumaczy je.
Z kolei Tomasz Samojlik w swoich komisach przybliża zarówno historie sprzed lat, jak i problemy, z jakimi boryka się Puszcza Białowieska. Z jednej strony więc rysuje dawnych bartników albo opisuje restytucję gatunku żubra, z drugiej wymyśla przygodowe historie o zwierzętach, które muszą np. walczyć ze śmieciami. To w jego głowie zrodzili się tacy bohaterowie jak ryjówka Dobrzyk czy żubr Pompik.
Zarówno Wajrak, jak i Samojlik to specjaliści w tematyce puszczańskiej. Dlatego też ich wspólny komiks z pewnością będzie wydarzeniem. Książkę uzupełniać mają opowieści Wajraka o Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańcach oraz zdjęcia. Wydawnictwo ukaże się 20 października.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl