Puszcza Białowieska. Trwa wystawa w galerii Alfa
To już półmetek wystawy Arbores Vitae - Ostatnia taka puszcza. Kto jej nie widział, powinien się pospieszyć. Ekspozycję o Puszczy Białowieskiej można oglądać jeszcze do 30 stycznia.
(c) Kamil Chodkiewicz/Fundacja ECZ
Już dziś można powiedzieć, że wystawa poświęcona Puszczy Białowieskiej to kolejny sukces Sylvie i Krzysztofa Derdackich z Fundacji Europejskie Centrum Ziemi. Zarówno sama wystawa, jak i towarzyszące jej program edukacyjny, konkurs internetowy, Kino Arbores Vitae oraz konferencja naukowa Dzień dla puszczy zgromadziły liczną publiczność zainteresowaną tematyką tak samej puszczy, jak i innych lasów pierwotnych na Ziemi. Cosobotnie seanse Kina odwiedzane są przez grono stałych bywalców, do którego dołączają nowi entuzjaści prezentowanej tematyki. A prezentowane filmy to pierwsza w Polsce retrospektywa twórczości wybitnych filmowców, Bożeny i Jana Walencików.
Ważnym wątkiem łączącym wszystkie wydarzenia w ramach Arbores Vitae - Ostatnia taka Puszcza jest tematyka sieci obszarów Natura 2000. Celem organizatorów jest jak najszersze propagowanie tej problematyki, do czego szczególnie przydatnymi narzędziami są: program edukacyjny oraz ciesząca się ogromną popularnością (zwłaszcza wśród najmłodszych widzów wystawy) mapa, przygotowana specjalnie na potrzeby tego wydarzenia. O sieci Natura 2000 od strony naukowej debatowano też na konferencji 3 grudnia. Nad pytaniem Do czego jest nam potrzebna Puszcza Białowieska? pochylili się prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, prof. Janusz Hereźniak z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Tomasz Wesołowski i mgr Marta Maziarz z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Grażyna Łaska z Politechniki Białostockiej, dr Karol Zub z Zakładu Badania Ssaków PAN, dr Andrzej J. Korbel z Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego i blisko dwustu słuchaczy.
Ekspozycję można oglądać na drugim piętrze galerii Alfa w godzinach otwarcia centrum handlowego. Dodatkowe informacje można znaleźć na www.arboresvitae.eu, zaś na www.konkurs.arboresvitae.eu znajdują się informacje o konkursie na bombkę ekologiczną.
Wstęp na wystawę jest wolny. Patronujemy wydarzeniu.
andy