Horyzont w Puszczy Białowieskiej
W Książnicy Podlaskiej zostanie otwarta wystawa Horyzonty Barbary Bańki. Zaprezentowane zostaną na niej prace malarskie Barbary Bańki powstałe w 2016 i 2017 roku, a ich tematem jest Puszcza Białowieska - jej ulubiony obiekt artystycznych rozważań. Tym razem wspólnym mianownikiem obrazów prezentowanych na wystawie stał się horyzont.
- Horyzont kojarzy się nam z wyraźnie zarysowaną linią dzielącą ziemię i niebo. Tymczasem w Puszczy Białowieskiej - w jej wnętrzu - pojęcie horyzontu przestaje być tak oczywiste. Horyzont staje się niedefiniowalny. Staje się niedoprecyzowanym podziałem między tym co tu, a tym co tam. Wymyka się ogólnie przyjętej definicji. Również światło, pogoda, nastrój dnia zmieniają jego wygląd. Istnieje więc wiele horyzontów. Tych mniej i bardziej oczywistych oraz mniej i bardziej rzeczywistych - mówi autorka.
Prace artystki to obrazy akrylowe. Malowane z dynamiką pejzaże pozbawione są szczegółów, za to prezentują wrażenie wywierane przez krajobraz.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (7.09) o godz. 17.00 w Galerii Parter.
Szczegóły:
Wystawa Barbary Bańki Horyzonty
Losy Marszałka Piłsudskiego na rynku
Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało wystawę Sybir - Niepodległa - Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej. Okazją jest Rok Piłsudskiego oraz zbliżająca się rocznica odzyskania niepodległości i 150. rocznica urodzin Marszałka. Ekspozycja wpisana jest także w obchody XVII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.
Na ośmiu planszach można odnaleźć trzy wątki: syberyjskie wywózki, odzyskanie niepodległości i losy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wystawę można oglądać na Rynku Kościuszki, naprzeciw pomnika Marszałka Piłsudskiego. Uroczyste otwarcie zaplanowano w czwartek (7.09) o godz. 12.00.
Szczegóły:
Wystawa Sybir - Niepodległa - Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej
Dzikie łąki, niebo i słońce
W Galerii im. Sleńdzińskich zostanie otwarta wystawa Wszystko Ireny Musielak. Twórczość Musielak to przede wszystkim krajobrazy, leśne pejzaże, dzikie łąki, niebo i często obecne słońce. Mimo wyraźnej inspiracji przyrodą, jej obrazy są wyłącznie wrażeniowym, malarskim zapisem. Na płótnie artystka wyraźnym śladem szerokiego pędzla pozostawia jedynie refleks otaczającej ją natury. Powstaje inny, bardziej intymny świat, zbudowany z niedopowiedzeń, nieokreślonych kształtów, które tworzą nastrój tajemnicy i zapraszają nas do środka.
Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek (8.09) o godz. 18.00.
Szczegóły:
Wernisaż wystawy Ireny Musielak Wszystko
Kilimy, makaty i haftowane ręczniki
Ponad sto kilimów, kap, makat, haftowanych ręczników, chodników, serwet i innych tkanin, które wyszły z rąk znakomitych ludowych tkaczek z powiatu hajnowskiego będzie można oglądać na wystawie w Hajnowskim Domu Kultury.
Najstarsze z eksponatów mają ponad 100 lat i jako rodzinne pamiątki po babciach i prababciach z pieczołowitością były przechowywane w domowych szafach i kufrach. Patryk Pawlaczyk, kustosz w Dziale Etnografii Polski i Europy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, uznał kunszt lokalnych pereborów tkanych w sześć nicienic. A podlaskie ręczniki, które ozdabiały ikony, określił mianem fenomenu kulturowego.
Na wernisażu gośćmi honorowymi będą twórczynie rękodzieł. Serwowana będzie herbatka w starym szkle i robótkowych koszyczkach oraz odbędzie się pokaz układania wież z poduszek, które zdobiły wiejskie, gościnne izby.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (8.09) o godz. 17.00.
Szczegóły:
Wystawa Historie utkane z nici