Puste mieszkanie. Jak zabezpieczyć lokum podczas wakacji?
Sezon urlopowy w pełni. Z badań CBOS wynika, że ponad 50% z nas wyjedzie w tym roku na co najmniej 2 tygodnie wakacji. Jak uchronić swoje mieszkanie przed złodziejem i ewentualnymi stratami?
MA
Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym mieszkanie będzie bezpieczniejsze podczas naszej nieobecności.
Poinformuj zaufanego sąsiada
Powinniśmy się cieszyć, jeśli mamy zaufanych i miłych sąsiadów – to oni są bowiem najlepszą receptą na zabezpieczenie mieszkania podczas naszego wyjazdu. Możemy poprosić ich, by zwracali uwagę na ewentualne zagrożenia i od czasu do czasu wyjmowali ulotki reklamowe z drzwi czy skrzynki pocztowej. W ten sposób nie damy poznać obcym, że mieszkanie pozostało puste.
Wykup polisę na mieszkanie
Taka polisa pomoże chronić mieszkanie od pożaru, huraganu, gradu, zalania, piorunu, kradzieży.
- Polisa najlepiej chroni mieszkanie podczas naszej nieobecności. Można ją wykupić na rok albo na czas dwutygodniowego wyjazdu. Składka nie jest wysoka, bo rocznie trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – twierdzi Maciej Buczkowski, ekspert PZU. - Na jej stawkę mają wpływ zabezpieczenia przeciw kradzieży np. drzwi ze zwiększoną odpornością na włamanie, alarmy, odpowiednie zamki, szyby i żaluzje antywłamaniowe, monitoring agencji ochrony mienia itp. Polisa za dwutygodniowy czas ochrony może kosztować nawet do 50 złotych – dodaje.
Zamontuj bezpieczne zamki w drzwiach
Zamek w drzwiach wejściowych jest bardzo ważny. Dla bezpieczeństwa warto zainwestować np. w 2 zamki wielozastawkowe lub 1 wielopunktowy. Sprawdza się także zamek mechaniczno-elektroniczny.
Dopilnuj tego, by pozostawić zamknięte okna
Przed wyjazdem na urlop należy sprawdzić, czy zamknęliśmy okna i drzwi balkonowe. Jeżeli zostaną uchylone, będą pokusą dla złodziei i niebezpieczeństwem w razie dużych opadów czy porywistego wiatru.
Nie chwal się wyjazdem
Zadowolenie ze zbliżającego się urlopu jest uzasadnione, ale nie warto dzielić się tą wieścią z całym światem. Jeżeli na Facebooku czy innym portalu podamy datę naszego wyjazdu, potencjalny złodziej zyska cenną informację. Nie należy z ufnością podawać takich informacji osobom, które nie są nam bliskie i których nie darzymy zaufaniem.
Sprawdź, czy zawory gazu i wody są zakręcone
Otwarty zawór gazu może doprowadzić do pożaru, a niezakręcony zawór wody – do zalania mieszkania. Należy także pamiętać, by wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne.
Zainstaluj urządzenia stymulujące obecność w domu
Jeżeli nie mamy bliskich sąsiadów lub nie do końca możemy na nich polegać, warto zainwestować w urządzenia, które mogą zmylić potencjalnego włamywacza. Może to być np. ściemniacz światła, który uruchamia się automatycznie i cyklicznie, albo czujnik ruchu umiejscowiony niedaleko drzwi wejściowych.
Marta Abramczyk
24@bialystokonline.pl