Kultura i Rozrywka

Wróć

Ptaki śpiewają w Kigali. Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu [WIDEO]

2017-09-21 18:00:35
To ostatnie wspólne dzieło Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Mowa o filmie Ptaki śpiewają w Kigali. Można go oglądać od piątku (22.09) w sieci kin Helios.
materiały dystrybutora
Jest rok 1994. Po tym jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik), polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi, Claudine. Anna pomaga ocalonej uciec do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Po kilku latach Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.



Premierę ma też film Kingsman: Złoty krąg - kontynuacja przeboju Kingsman: Tajne służby, który zrewolucjonizował kino szpiegowskie i wprowadził na ekran agentów nowej generacji. Tym razem nasi bohaterowie stają w obliczu wyjątkowego wyzwania. Gdy ich kwatera zostaje zniszczona, a los świata zawisa na włosku, brytyjscy agenci odkrywają, że w Stanach Zjednoczonych istnieje sprzymierzona organizacja szpiegowska o równie długiej i bogatej historii. Przedstawiciele dwóch elitarnych organizacji muszą teraz zapomnieć o dzielących ich różnicach i wspólnie stawić czoło nieobliczalnemu wrogowi, który dąży do władzy nad światem. Gra idzie o wyjątkowo wysoką stawkę, ale dla Eggsy'ego nie ma nic trudnego...



Fani Lego nie powinni przegapić animacji Lego Ninjago: Film. Jego bohaterowie muszą pokonać złego lorda Garmadona - Najgorszego Gościa Wszech Czasów i jednocześnie ojca samego Lloyda. To epickie starcie mecha z mechem i ojca z synem wystawi na próbę członków groźnej, choć niezdyscyplinowanej grupy współczesnych wojowników ninja. Każdy z nich będzie musiał poskromić swoje ego i uczynić wszystko, by pokazać swoją prawdziwą moc.



Jest też propozycja dla wielbicieli mocnych wrażeń. Mięso - bo o tym filmie mowa - to najbardziej kontrowersyjny horror roku. Metaforyczna, ubrana w konwencję horroru, feministyczna opowieść o dorastaniu, samotności, niezrozumieniu wzbudza na całym świecie tak wiele zachwytu jak kontrowersji.

Wszyscy w rodzinie Justine są lekarzami weterynarii i zdeklarowanymi wegetarianami. Justine w wieku 16 lat jest znakomitą, obiecującą uczennicą. Kiedy zaczyna studia, trafia w sam środek dekadenckiego, bezlitosnego i kuszącego niebezpieczeństwem świata. W pierwszym tygodniu otrzęsin, próbując dostosować się do środowiska, w które trafiła, łamie rodzinną tradycję i po raz pierwszy próbuje surowego mięsa. Wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z nieoczekiwanymi konsekwencjami swego postępowania, co więcej, zacznie odkrywać swoje prawdziwe - demoniczne ja.



W kinie Forum można obejrzeć dwie premiery. Pierwsza to 50 wiosen Aurory - przebojowa francuska komedia o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. Aurora ma 50 lat. Niedawno rozstała się z mężem, a teraz straciła pracę i dowiedziała się, że będzie babcią. Kobieta czuje się powoli spychana na margines społeczeństwa, ale kiedy przypadkowo wpada na swoją wielką miłość z dawnych lat, postanawia zawalczyć o szczęście. Czy właśnie teraz nadszedł czas, aby zacząć wszystko od nowa?



Drugą nowością jest dokument Przeżyć: metoda Houellebecqa, który opowiada historię spotkania wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością... Iggym Popem. W 1991 roku nikomu wówczas nieznany Michel Houellebecq opublikował esej Rester vivant (ang. To Stay Alive). Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor jest przewodnikiem po całym filmie. Przeżyć: metoda Houellebecqa rejestruje odwiedziny Iggyego w domu Michela. Choć nie jest to do końca Michel, i nie jest to do końca jego dom... Reżyser, mimo że opowiada o szaleństwie, od którego nie ma ucieczki, nie odmalował filmu w czarnych barwach, dbając umiejętnie o rozłożenie akcentów komicznych i tragicznych.



Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl