Aktualności

Wróć

Przypadki łamania ciszy wyborczej w woj. podlaskim. Policja podsumowała wybory [RAPORT]

2024-04-07 08:38:12
Policja poinformowała, że od początku obowiązywania ciszy wyborczej doszło do dwudziestu czterech przypadków jej naruszenia w woj. podlaskim. Zanotowano także trzy przestępstwa.


pixabay.pl
Godz. 21.30 - raport końcowy

Podlaska policja podała raport końcowy. Jak informuje podinsp. Tomasz Krupa, od początku ciszy zanotowano łącznie 24 incydenty łamania ciszy wyborczej oraz związane z tym 3 przestępstwa. Ostatnie z przestępstw miało miejsce w Krasnopolu. Na plakatach wyborczych nieznani sprawcy umieścili symbol Z, który oznacza poparcie rosyjskiego najazdu na Ukrainę. W tym miejscu policja prowadzi czynności w kierunku Art. 256 KK.

Nowe wykroczenia zarejestrowano także w Białymstoku (jeżdzący pojazd z reklamami komitetów), w Suwałkach (kradzież banerów) i w powiecie monieckim (dowożenie osób na głosowanie przez jednego z kandydatów).

Godz. 18:00

Przybyły 3 nowe zgłoszenia o incydentach. Pierwszy z nich miał miejsce w Suwałkach. Jak informuje podlaska policja, przed wejściem do lokalu wyborczego (na chodniku), został ujawniony napis ze wskazówką na kogo głosować. W informacji zawarte zostało imię i nazwisko, a także lista wyborcza konkretenego kandydata.

W Sejnach pojawił się samochód, na którym umieszczone zostały banery wyborcze. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło Turośli. Tam osoba nieuprawiona do głosowania nie chciała opuścić lokalu wyborczego.

Godz. 15:04

Jak poinformował podinsp. Tomasz Krupa, w gminie Płaska (powiat augustowski) doszło do udzielania korzyści majątkowej w zamian za głosowanie w określony sposób. Kandydatka do rady gminy, bo o niej mowa, dowoziła również osoby uprawnione do głosowania do lokalu wyborczego. Policjanci w związku ze zgłoszeniem prowadzą czynności procesowe.

Przypadki łamania ciszy odnotowano także w Sejnach, Hajnówce i Wasilkowie. Zgłoszenie dotyczące Sejn to rozstawienie urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej. Natomiast w Hjanówce, nieznana osoba umieściła ulotki kilku różnych kandydatów w korytarzu prowadzącym do lokalu wyborczego. W Wasilkowie został zamieszczony nowy baner wyborczy.

Godz. 14:00

Kandydat na prezydenta miasta, Henryk Dębowski złożył zawiadomienie o naruszeniu ciszy wyborczej na Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku. Według Dębowskiego, nieznana osoba podszywa się pod jego osobę i rozsyła wiadomości, które zakłócają ciszę.

Godz. 10:50

Funkcjonariusze odnotowali kolejne dwa incydenty dotyczące łamania ciszy wyborczej. W Łomży miał miejsce akt agitacji. Polegał on na zamieszczaniu plakatów wyborczych w rejonie Obwodowej Komisji Wyborczej przy ul. Senatorskiej. W związku z tym zgłoszeniem prowadzone są czynności wyjaśniające.

Policjanci podali także informację o zniszczeniu baneru w Kleosinie. Sprawa badana jest w kierunku wykroczenia. Łącznie doszło już do 10 incydentów w woj. podlaskim.

Godz.5:45

Około godziny 5:45 policjanci otrzymali zgłoszenie o incydencie w jednym z lokali wyborczych w Jeżewie Starym. Przewodniczący komisji był pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze na miejscu przeprowadzili badanie alkomatem, które wykazało 0,4 promila w wydychanym przez niego powietrzu.

Obowiązki przejęła zastępczyni przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej, a mężczyzna opuścił teren lokalu.

Policja sprostowała, że incydent z nietrzeźwym przewodniczącym komisji dotyczy Jeżewa Starego, a nie Białegostoku. Miejska Komisja Wyborcza w Białymstoku podała informację, że nie miała zgłoszeń o tym, aby któraś z komisji wyborczych rozpoczęła pracę z opóźnieniem.

Zakłócenia w województwie podlaskim. Stan na godz. 8:00

Podlaska policja otrzymała dotychczas osiem zgłoszeń (do godziny 8 w niedzielę) o zakłóceniu ciszy wyborczej. W Gródku, Łapach i Białymstoku doszło do naruszenia banerów wyborczych. Podobne zdarzenie miało miejsce w powiecie sokólskim. W powiecie wysokomazowieckim zgłoszone zostało umieszczenie reklamy, za to w Augustowie próba agitacji politycznej. Policja prowadzi czynności wyjaśniające.
OM REDAKCJA