Aktualności

Wróć

Przynęty ze szczepionką. Mają pomóc w zwalczaniu wścieklizny

2021-04-20 16:38:34
Uważajmy na specjalne przynęty rozrzucone w lasach, na polach czy łąkach. Ukryto w nich szczepionki na wściekliznę dla lisów. Co prawda, nie są one szkodliwe dla człowieka, ale nie wolno ich dotykać, by zwierzęta nie czuły naszego zapachu.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku informuje, że w terminie od 22 do 30 kwietnia 2021 roku na Podlasiu będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Aby skutecznie zwalczać wściekliznę, to w kolejnej akcji szczepień zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty – metodą zrzutów z samolotów.

Jak wyglądają przynęty?

Zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm, grubości ok. 1,5 cm oraz zawierają wewnątrz zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

Gdzie będą zrzucane szczepionki przeciwko wściekliźnie?

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

- Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy - informuje Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, jednak dla zachowania ostrożności w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe, względnie na uszkodzony naskórek człowieka, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

- Po wyłożeniu przynęt przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu - dodaje Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl