Kultura i Rozrywka

Wróć

Przyjadą teatry z całej Europy. Przed nami Metamorfozy Lalek! [PROGRAM]

2023-05-25 16:46:04
To będzie już 5. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek. Przed nami spotkania ze spektaklami teatrów z kraju i z Europy. Jest z czego wybierać!
Anna Kulikowska
- 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek odbędzie się od 16 do 24 czerwca. Wystąpią artyści z sześciu krajów i oczywiście z Polski. Będą to goście z Francji, Izraela, Czech, Litwy, Hiszpanii. W ramach festiwalu odbędą się pokazy 23 spektakli. Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje 9 swoich przedstawień, w tym dwie czerwcowe premiery: Zemsta Aleksandra Fredry i Pustostany Doroty Kotas. 18 czerwca odbędzie się gala związana z 70-leciem BTL-u. Odbędzie się także otwarcie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. Będzie się działo! - zapowiadał prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Festiwal jest organizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok w wysokości 300 tys. zł i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 106 tys. zł.

- Wiadomo, że od lat Białostocki Teatr Lalek jest top of the top teatrów lalkowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Uczestniczy bardzo aktywnie w stowarzyszeniu Aviama, które skupia wiele teatrów lalkowych na świecie. Poziom artystyczny BTL-u jest bardzo wysoki, ma propozycje nie tylko dla dzieci. Sztuki mogą podziwiać najwięksi koneserzy teatru - chwalił Tadeusz Truskolaski.

Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas wydarzenia prezentowane są najbardziej wartościowe zjawiska teatralne, a także oryginalne środki ekspresji artystycznej i trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Festiwal to również możliwość wzajemnego inspirowania się środowisk artystycznych.

- Festiwal organizujemy od 10 lat. Ten festiwal będzie miał miły kontekst dla nas, świętujemy 70-lecie istnienia Białostockiego Teatru Lalek. Do powstania instytucji doprowadził Piotr Sawicki, społecznik, artysta wielu talentów. W czasie gali postaramy się przypomnieć tę wielką postać. Zależy nam na tym, aby młode pokolenie miało w pamięci tak zacnego człowieka, który zasłużył się na wielu poziomach - zaznaczył dyrektor BTL-u, Jacek Malinowski.

Teatr działa nieprzerwanie jako scena zawodowa od 1953 roku.

Jak przekonywał Jacek Malinowski, teatr zrobił wszystko, aby program Festiwalu był atrakcyjny dla wszystkich.

- Jest to też pierwszy festiwal po pandemii, w takim otwarciu. Festiwal będzie nawiązywał do poczucia wolności w wielu wymiarach. Wiemy, w jakich czasach żyjemy, co dzieje się na wschodzie. Warto o tym wspominać i mówić szeroko. Będziemy gościć ekipy z Europy - dodał Malinowski.

Oczywiście, w programie festiwalu znalazły się również spektakle BTL-u z ostatnich sezonów, a także przedstawienia nieformalnych grup teatralnych związanych z Podlasiem.

Festiwal nie ma charakteru komercyjnego, obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania od 2 czerwca).

PROGRAM I WAŻNE INFORMACJE O WEJŚCIÓWKACH

Portal BiałytsokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl