Decydując się na wyjazd na trasę rowerową, chcemy w pełni poświęcić się przyjemności, jaka się z tym wiąże. Kluczem do sukcesu jest oczywiście sprawny rower. Niestety nic nie działa wiecznie i każdy sprzęt sportowy wymaga regularnej konserwacji. Wyciągając nasz dwukołowy pojazd z czeluści garażu, powinniśmy pamiętać, że zanim na niego wsiądziemy, warto zrobić dokładny przegląd. Wiele z tych czynności bez problemu wykonasz w zaciszu przydomowego warsztatu, wystarczy poświęcić na to około dwie godziny i gotowe.
Od czego zacząć?
Zanim weźmiemy się do pracy, należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia oraz produkty czyszczące. Potrzebny nam będzie:
- zestaw imbusów oraz śrubokręty płaski i krzyżakowy;
- twardy pędzelek;
- rękawiczki lateksowe;
- szczotka druciana;
- benzyna ekstrakcyjna;
- mała szczoteczka;
- pompka;
- słoik bądź butelka.
Gdy już wszystko jest przygotowane, można przejść do analizy stanu roweru. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do uszkodzenia dętki. Czasami okazuje się, że któraś z części uległa uszkodzeniu. W takim momencie znajdziesz rozmaite
części rowerowe w sklepie Sportano.pl. Dzięki temu unikniesz zaskoczenia i konieczności szukania odpowiedniej po skończonych przygotowaniach, gdyż zamówione produkty przyjdą w ciągu kilku dni.
Czyszczenie roweru - jak się do tego zabrać?
Czyszczenie jakiegokolwiek sprzętu nie należy do najprzyjemniejszych i najczystszych czynności. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na ten zabieg przed domem lub na balkonie. W momencie, gdy nie mamy wyjścia i musimy czyścić rower w domu, należy zabezpieczyć podłogi gazetami, albo skorzystać z folii malarskich. W ten sposób unikniemy większych plam po smarze czy drobinek piasku pozostałych na płytkach. najlepszym sposobem, jaki sprawdzi się w tym przypadku będzie skorzystanie z wiaderka z wodą. Nie warto używać w tym celu myjki ciśnieniowej, gdyż woda pod dużym ciśnieniem zazwyczaj wciska mikrozabrudzenia do uszczelnionych miejsc z wrażliwymi łożyskami. W ten sposób jedynie uszkodzisz piast, stery czy supporty, zamiast pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.
Jeśli nasz rower jest szczególnie zabrudzony, ze względu na to, że nie wyczyściliśmy go przed schowaniem na okres zimowy, warto pokusić się na polanie wodą całego sprzętu i pozostawienie go na minimum kwadrans. Przyczyni się to do rozmiękczenia zeschłych zabrudzeń, a tym samym pozwoli na szybsze i skuteczniejsze czyszczenie poszczególnych elementów. Można również pokusić się o zastosowanie specjalnych płynów czyszczących, które nie tylko oczyszczą powierzchnię, lecz także pokryją ramę, uszczelki oraz pozostałe elementy plastikowe warstwą zabezpieczającą. Dzięki temu zabrudzenie nie będą tak łatwo osadzać się na rowerze i dłużej pozostanie on czysty.
Smary i oleje
Po odświeżeniu roweru i pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń pora na nasmarowanie wszystkich ważnych podzespołów napędu. Pierwszym elementem, na którym należy się skupić, jest łańcuch. Każde ogniwo trzeba potraktować indywidualnie i zadbać o pokrycie smarem również od środka. W tym celu warto sięgnąć po specjalne oleje, które bez problemu kupisz w dowolnym sklepie rowerowym. Lepiej unikać gęstych produktów, gdyż łatwo łapią brud, co wiąże się później z koniecznością usuwania grudek smaru z rozmaitych zakamarków roweru. W nowszych modelach można spotkać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na uniknięcie smarowania każdej innej części podzespołów napędu. W ich przypadku wystarczy jedynie wcisnąć olej do łańcuchów w przestrzeń pomiędzy linkami a pancerzem. Taki zabieg pozwoli na poprawę pracy hamulców oraz przerzutek.
Przygotowanie roweru na wiosnę
Wyczyszczenie i nasmarowanie roweru to nie wszystko, jeżeli chodzi o jego przygotowanie na wiosnę. Zanim wyjedziesz z nim na trasę, warto sprawdzić sprawność wszystkich elementów naszego pojazdu. Zacznij jednak od odwrócenia roweru do góry nogami i przyjrzenia się oponom. Tutaj istotne jest dokładne sprawdzenie stanu bieżnika. Dobrze, aby nie widniały na nich żadne pęknięcia czy wybrzuszenia. Nie możemy pominąć felg, które nie powinny odznaczać się odchyleniami od osi. Wystąpienie takich anomalii warto skonsultować z serwisem rowerowym. Na koniec zostało tylko napompowanie opon, co zrobisz, nawet jeżeli nie masz w swoim garażu pompki z manometrem. Znajdziesz je w każdym serwisie rowerowym, a także w pobliżu ścieżek rowerowych na ministacjach naprawczych. Poprawne zadbanie o rower przed rozpoczęciem sezonu, pozwoli na cieszenie się bezpieczną i komfortową jazdą.