Aktualności

Wróć

Przygotowania do świąt. Co zrobić, żeby było bezpiecznie?

2020-12-14 09:13:33
Wybierając się na świąteczne zakupy, warto pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie może ustrzec nas przed kieszonkowcami i włamywaczami. Podpowiadamy, co należy mieć na uwadze.
pixabay.com
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego galerie handlowe, sklepy, targowiska wypełniają się ludźmi. Niestety w takich właśnie punktach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie.

Policjanci podpowiadają, że jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych lokalizacjach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Poza tym nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy, pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami. Pozostawione bez nadzoru mogą zniknąć w mgnieniu oka. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem, zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.

Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ jeżeli je zgubimy, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zabierając ze sobą dzieci, pilnujmy, żeby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, żeby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl