Przygody z Guliwerem w Supraślu
Wakacje zapasem. Macie pomysł, jak je spędzić? W Supraślu, dzięki warsztatom w ramach programu Lato w teatrze+ dzieci i młodzież nie będą się nudzić!
Materiały prasowe
Kapitan Guliwer powraca do Supraśla to projekt Stowarzyszania Teatr Okno, a partnerem jest Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.
Wiedzieliście, że to w Supraślu w 1784 roku pierwszy raz w języku polskim wytłoczono dzieło Podróże kapitana Gulliwera w Różne Kraje Dalekie? Działania artystyczne w ramach projektu nawiązują właśnie do tego wydarzenia.
Od 28 czerwca do 10 lipca w Supraślu odbędą się artystyczne półkonie Lato w teatrze. Udział w nich weźmie 25 uczestników (dzieci i młodzież). Warsztaty zostaną zwieńczone pokazem finałowym, który będzie można zobaczyć 10 lipca o godzinie 17:00 w supraskim Centrum Kultury. Tematem, wokół którego odbędą się warsztaty będzie motyw podróży, poznawania świata i powrotów do swoich korzeni.
- Lato w teatrze to niesamowita okazja do rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży. 25 uczestników pod okiem profesjonalnych aktorów stworzy spektakl oparty o książkę Podróże Guliwera, która w języku polskim została wydrukowana pierwszy raz właśnie w Supraślu. Cieszę się, że to właśnie tutaj w miasteczku o tak bogatej tradycji i historii będziemy realizowali to przedsięwzięcie - mówi koordynator projektu, Przemysław Waczyński.
- Dodatkowym atutem tego projektu jest to, że odbywa się on za darmo. Inne półkolonie tego typu, które odbywają się w naszym regionie kosztują kilkaset złotych. Koszt całego projektu ponad 30 tysięcy złotych zostanie pokryty przez Instytut Teatralny i burmistrza Supraśla. Mamy nadzieję, że w ten zarazimy miłością do teatru młodzież supraską, która po zakończeniu projektu będzie chciała kontynuować swoją przygodę teatralną w Supraślu - dodaje Waczyński.
Praca warsztatowa oparta zostanie o tekst książki oraz wielokulturowe dziedzictwo Supraśla i Podlasia. Podczas warsztatów zostaną użyte środki artystyczne, które będą stanowić podróż po różnych formach ekspresji artystycznej (śpiew, taniec, zajęcia aktorskie, plastyczne) i różnych technikach teatralnych wywodzących się z innych kultur (m.in. chiński teatr cieni, japońskie Bunraku, afrykańska maska rytualna). Poprowadzą je zawodowi aktorzy i wykładowcy, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl