Aktualności

Wróć

Przy tężni w Supraślu został zamontowany defibrylator. Pierwszy w gminie

2022-06-07 13:41:59
Tuż przy tężni w Supraślu został zainstalowany pierwszy w gminie defibrylator. Urządzenie prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji przy nagłym zatrzymaniu krążenia.
UM Supraśl
Urządzenie ratujące życie

W Supraślu w połowie lutego została otwarta tężnia, która powstała w ramach rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Saskiego z XVIII w. Nowy obiekt ma służyć przede wszystkim poprawie kondycji zdrowotnej mieszkańców uzdrowiska czy gości, którzy tutaj przebywają. Z tężni w Supraślu mieszkańcy i turyści mogą korzystać od marca. Co ciekawe, to pierwszy obiekt tego typu w regionie, ponieważ zamiast tężni klasycznej zrobiono tam coś w rodzaju inhalatorium, gdzie odpowiednio jest dozowany pył czy aerozol solny.

Teraz przy tężni solnej w Supraślu został zainstalowany pierwszy w całej gminie defibrylator AED. Przeznaczony jest on do ogólnodostępnego użytku. Po otwarciu jego kapsuły automatycznie wzywane są służby ratunkowe. Warto dodać, że nieuzasadnione otwarcie może skutkować interwencją policji. Obiekt objęty jest całodobowym monitoringiem.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (z ang. automated external defibrillator) to wysoce specjalistyczne i skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji przy zatrzymaniu krążenia. Co ważne, jest on przeznaczony do użycia przez każdą osobę, która jest świadkiem zdarzenia. Nie trzeba być lekarzem, by go użyć.

Jak użyć AED?

Jeżeli widzimy, że osoba straciła przytomność oraz nie oddycha, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do resuscytacji w trybie 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm i z częstotliwością 100-120 razy na minutę, następnie 2 wdechy ratownicze, w przypadku braku możliwości wykonania wdechów ratowniczych wystarczający jest ucisk klatki piersiowej.

Później należy otworzyć opakowanie z defibrylatorem, a następnie włączyć go dużym, wyraźnie oznaczonym przyciskiem. Wyjąć elektrody (zwykle zaplombowane w pojemniku baterii) i jeżeli jest to wymagane w danym modelu, podłączyć do urządzenia. Później trzeba rozpiąć lub rozciąć umieszczonymi w opakowaniu nożyczkami ubranie poszkodowanego i przykleić samoprzylepne elektrody na przedniej powierzchni klatki piersiowej. AED dokona analizy rytmu serca pacjenta i wyda komendę głosową, aby nie dotykać poszkodowanego.

W przypadku konieczności zastosowania defibrylacji przez AED, zostanie podana informacja i rozpocznie się trwające kilka sekund ładowanie kondensatorów. Po zakończeniu ładowania, zostanie wydana komenda głosowa, aby odsunąć się od poszkodowanego, następnie aby wykonać defibrylację poprzez naciśnięcie przycisku.

Gdy zastosowanie defibrylacji przez AED nie będzie konieczne, zostania podana taka informacja i urządzenie poprosi o podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po dwóch minutach zostanie dokonana kolejna analiza rytmu serca poszkodowanego przez AED, podczas, której zostanie wydana komenda głosowa, aby nie dotykać poszkodowanego. Analiza rytmu serca poszkodowanego będzie powtarzana aż do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl