Przez 3 miesiące odbywali praktyki w Dubaju. Co z nich wynieśli?
Przez trzy miesiące studenci UwB pracowali przy obsłudze Pawilonu Polski podczas Expo. Teraz, bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności i kontakty, szykują się do zaliczeń i egzaminów semestralnych.
UwB
Do udziału w praktykach zakwalifikowało się pięcioro studentów UwB. To Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa.
Ich pracę w Pawilonie Polski prof. Izabela Święcicka miała okazję obserwować osobiście, podczas październikowej wizyty delegacji uniwersytetu na Expo. Uczelnia była bowiem partnerem podlaskiej prezentacji podczas wystawy światowej.
- Chciałabym wyrazić swoje wielkie uznanie dla was. Po pierwsze za to, że tak wspaniale przeszliście niełatwy, wieloetapowy proces rekrutacji. Mogę z przekonaniem powiedzieć, że wybraliśmy nie tylko wspaniałych organizatorów, ale przed wszystkim osoby ciekawe świata. Nie baliście się państwo nawet bardzo trudnych zadań – mówiła prorektor UwB, prof. Święcicka.
W spotkaniu uczestniczyło troje członków studenckiej reprezentacji UwB w Dubaju. Od prorektor otrzymali listy gratulacyjne. Pytani o to, czy warto było spędzić trzy miesiące na Expo, odpowiadają zgodnie: zdecydowanie tak.
- Wróciłam z ogromnym bagażem doświadczeń, ale też z nową wiedzą o sobie. Przede wszystkim: jak się zachowuję w różnych sytuacjach. Dzięki działalności w samorządzie studenckim miałam już do czynienia z pracą w dużych grupach, ale to było zupełnie inne środowisko, nowi ludzie, inna sytuacja i zupełnie inna kultura. To była ważna lekcja z komunikacji i można było podszkolić sporo umiejętności miękkich – podsumowuje Katarzyna Gdula.
- Wszyscy mieliśmy podobne obowiązki w ramach obsługi pawilonu. To głównie oprowadzanie gości, zajmowanie się delegacjami, ale były też różne wydarzenia, podczas których mieliśmy szansę wykazania się i pokazania swoich specyficznych umiejętności, wiedzy, predyspozycji. Na pewno najbardziej rozwinęłam umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole, ale też np. umiejętność organizacji czasu własnego, bo przecież na bieżąco staraliśmy się również wykonywać zadania związane ze studiowaniem – opowiada Milena Łuckiewicz.
Choć praca w Pawilonie Polski była intensywna i wymagająca, studenci mieli też sporo czasu wolnego. Udało im się zwiedzić wiele miejsc, a atrakcji w Dubaju i Emiratach nie brakuje. Pobyt tam był też dobrą okazją do poznania kultury regionu.
- Uważam, że Emiraty są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie, gdyż wszyscy traktują się z jak największym szacunkiem, bez względu na pochodzenie, religię, czy płeć. Ludzie traktują się wzajemnie jak osoby równe i to było bardzo widoczne, także po atmosferze jaka panowała na Expo – mówi Olaf Moczydłowski.
Organizatorem praktyk był Pawilon Polski na Expo 2020. Zostały one zrealizowane dzięki dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 119,5 tys. zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl