Przesuszona, podrażniona, opuchnięta… Jak dbać o skórę twarzy latem?
Skóra twarzy jest bardzo delikatna i wrażliwa, a zatem bardziej narażona na niepożądane działanie promieni słonecznych. Nadmierne opalanie może prowadzić do przebarwień, zmarszczek, przesuszeń. Jak temu zapobiec?
freedigitalphotos.net/stockimages
Profesjonalne zabiegi
Nie wszystkie zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych są odpowiednie na porę letnią. Podczas wakacji warto skupić się na nawilżeniu, zregenerowaniu i dotlenieniu skóry twarzy.
- Panie często wykonują zabiegi tzw. na zimno, które pozwalają obkurczyć naczynka i zmniejszyć opuchnięcia. Są one szczególnie polecane do cery naczynkowej – deklaruje Paulina Hołowienko z Gabinetu Urody La Mirage. – Zaleca się także wykonywanie zabiegów głęboko nawilżających z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Nawilża on skórę na wielu poziomach, uspokaja ją, a dodatkowo jest wyjątkowo łagodny, dlatego jest najczęściej wykorzystywanym produktem w czasie lata – tłumaczy.
Wtedy, gdy skóra twarzy potrzebuje natychmiastowej regeneracji, można także wykonać maskę hydroinfuzyjną, która poprawia koloryt i wygląd skóry.
- To maska z kolagenem i aktywnymi peptydami, która błyskawicznie zwiększa zawartość wody w naskórku. Zabieg ma działanie wygładzające, nawilżające i kojące – opisuje Paulina Hołowienko.
Medycyna estetyczna
Białostockie gabinety medycyny estetycznej oferują szeroki wachlarz zabiegów polecanych szczególnie latem. Wśród nich prym wiodą działania nawilżające.
- Idealnym zabiegiem jest mezoterapia igłowa (wykonywana wyłącznie przez lekarza, a nie kosmetyczkę, która nie ma uprawnień) koktajlami biorewitalizującymi, dostarczająca we właściwych proporcjach składniki odżywiające i uzupełniająca braki, a przede wszystkim głęboko nawilżająca. W tej warstwie skóry kremy mają znikome działanie ze względu na słabe przenikanie – tłumaczy lek. Agnieszka Jabłko z Gabinetu Medycyny Estetycznej w Białymstoku. - Inny sposób to mezoterapia preparatami nieusieciowanego kwasu hialuronowego z np. glicerolem - doskonale nawilża dzięki dodatkowemu efektowi wiązania wody przez glicerol. Efekt jest długotrwały – dodaje specjalistka.
Dostępne dla każdego
Nie wszystkie zabiegi odpowiednie dla skóry twarzy w sezonie letnim musimy wykonywać w profesjonalnych salonach. Czasem wystarczy kilka prostych działań, które można z powodzeniem wykonać samodzielnie w zaciszu domowym.
- Na rynku dostępne są maski żelowe, np. płaty kolagenowe, które można nakładać na oczy czy na całą twarz. Taki płat można, dla lepszego efektu, przed użyciem schłodzić w lodówce. Dobrym rozwiązaniem jest także czysty kwas hialuronowy w skoncentrowanym serum – wylicza Paulina Hołowienko. - Nawet zwykły ogórek jest bardzo skuteczny – położony na skórę twarzy czy powiek, zmniejsza obrzęki i działa delikatnie wybielająco – dodaje.
Wysokie ryzyko
Ze względu na promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury, niektórych zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać latem. Mogą one zaszkodzić wrażliwej skórze twarzy – podrażnić ją i zaczerwienić.
- Unikajmy peelingów oraz głębokiego złuszczania naskórka, które mogą spowodować pojawienie się przebarwień, a nawet oparzeń skóry przy nadmiernej ekspozycji na słońce – radzi lek. Agnieszka Jabłko.
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl