Aktualności

Wróć

Przestępcy zatrzymani

2005-10-28 00:00:00
W ostatnim czasie policjanci zatrzymali kolejnych pięciu niebezpiecznych przestępców poszukiwanych na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych.
Pierwszy został zatrzymany 26 maja 2005 r. w USA Mirosław P. podejrzany o fałszerstwa i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej na Podlasiu. Poszukiwany był od 2002 r. na podstawie listu gończego prokuratury okręgowej w Białymstoku. Prowadzone były również za nim poszukiwania międzynarodowe. Kilkuletnie poszukiwania i ustalenia podlaskich policjantów oraz doskonała w tym zakresie współpraca z FBI i amerykańskimi oficerami łącznikowymi zaowocowała przekazaniem go do Polski w lipcu tego roku w ramach procedury ekstradycyjnej. Taka współpraca z naszymi partnerami z FBI przyczyniła się również do zatrzymania innego niebezpiecznego przestępcy z Podlasia - Bartłomieja D., poszukiwanego od 1999 r. za kradzież, pobicia i zabójstwo. Został on zatrzymany w USA w miniony wtorek. Teraz oczekuje na ekstradycję do kraju.
Kilka dni wcześniej - 12 października 2005 r. w Białymstoku zatrzymana została ukrywająca się od kilku lat we Włoszech Halina G. Były za nią prowadzone poszukiwania międzynarodowe w związku z dokonanym w 1991 r. w Białymstoku rozbojem. Policjanci z komendy wojewódzkiej policji ustalili jej miejsce pobytu i zatrzymali natychmiast po powrocie do kraju. Kobieta wróciła do Polski będąc przekonana, że krajowe organy ścigania zapomniały o niej i dokonanym przez nią 14 lat temu przestępstwie.
24 października w Białymstoku został zatrzymany poszukiwany od 3 lat białostoczanin - Marek G. Mężczyzna ten ukrywał się na terenie Niemiec i Belgii od 2001 r. po tym jak wspólnie z innymi osobami napadł w Białymstoku na jubilera kradnąc wyroby ze złota o wartości 20 tys. zł. Do kraju powrócił gdy tylko zorientował się ,że belgijscy funkcjonariusze depczą mu po piętach.
23 września tego roku po raz kolejny zaowocowała również kilkuletnia już doskonała współpraca podlaskich policjantów z belgijskim oficerem łącznikowym i funkcjonariuszami z FAST (jednostka aktywnego poszukiwania). Tam w jednym z brukselskich mieszkań został zatrzymany posługujący się fałszywymi dokumentami Rafał K. Mężczyzna, przed polskim wymiarem sprawiedliwości ukrywał się od sierpnia ubiegłego roku kiedy to uciekł z obserwacji sądowo-psychiatrycznej ze szpitala w Choroszczy. Zanim tam trafił miał już na kącie udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, rozboje i przestępstwa narkotykowe.
W Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku działa specjalny zespół do spraw poszukiwań złożony z najlepszych, specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy. Właśnie ci policjanci zajmują się najbardziej skomplikowanymi sprawami. To oni poszukują najgroźniejszych podlaskich przestępców ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości w kraju i poza jego granicami. Na co dzień są w kontakcie z oficerami łącznikowymi zagranicznych służb policyjnych. To dzięki szybkiej wymianie informacji, jaką operacyjnie ustalają nasi funkcjonariusze mogło dojść do zatrzymania przestępców. Od 1 maja 2004 r. po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polskie organy ścigania otrzymały dodatkowe, jak się okazuje, doskonałe narzędzie pracy, jakim jest Europejski Nakaz Aresztowania. Ułatwia on i upraszcza zasady przekazywania przestępców do naszego kraju.
W tym roku funkcjonariusze z zespołu do spraw poszukiwań zatrzymali 15 osób z listy najbardziej poszukiwanych podlaskich przestępców.