Przenosiny ginekologii. Już wkrótce Podlasianki będą rodziły w lepszych warunkach
Wygodnie i z wysokim standardem. Tak ma być na oddziale ginekologii i położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. Przeprowadzka z ul. Warszawskiej do nowego budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26 zacznie się w piątek.
Dorota Mariańska
Zaczyna się przeprowadzka
Od 18 stycznia Podlasianki będą mogły rodzić w dużo lepszych warunkach. Oddział położniczo–ginekologiczny z ul. Warszawskiej w piątek (13 stycznia) zacznie przenosić się do wyremontowanego budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26. Natomiast budynek przy ul. Warszawskiej przejmie Białostockie Centrum Onkologii.
- Do 17 stycznia przyjmujemy pacjentów w budynku przy ul. Warszawskiej. Zwróciliśmy się z prośbą do szpitali na terenie Białegostoku o zwiększoną gotowość w trakcie naszych przenosin – wyjaśnia Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Śniadeckiego w Białymstoku.
- Poza szpitalem wojewódzkim, porodowa izba przyjęć w Białymstoku jest jeszcze w USK i w Poliklinice Arciszewscy. Są to podmioty, które mają z nami kontrakt na izby przyjęć, na hospitalizację. Tak więc świadczenia położniczo–ginekologiczne są na czas tej przeprowadzki zabezpieczone – dodaje Rafał Tomaszczuk, rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ.
Na ewentualne przyjęcie dodatkowych pacjentów, w związku z przenosinami, gotowy jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
- Otrzymaliśmy informacje z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego o planowanej przeprowadzce oddziałów położniczych. I jesteśmy na to przygotowani. Trzeba jednak pamiętać, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest szpitalem o najwyższym stopniu referencyjności. To oznacza, że w pierwszej kolejności zobowiązani jesteśmy przyjąć pacjentki z ciążami trudnymi, obarczonymi powikłaniami, ciąże wysokiego ryzyka czy też ciąże zagrożone porodem przedwczesnym. Ponadto w naszej klinice perinatologii trwa remont, zmniejszona jest liczba łóżek. Z racji tych ograniczeń nie możemy więc dać gwarancji, że wszystkie pacjentki, które się do nas zgłoszą, zostaną przyjęte – informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy USK w Białymstoku.
Nowoczesny oddział
W nowej lokalizacji, na czterech piętrach o łącznej powierzchni około 4,6 tys. m2, znajdzie się 61 łóżek dla kobiet, 29 łóżeczek dla noworodków i 14 inkubatorów.
Oddział położnictwa zajmie pierwsze piętro i będzie się wyróżniał kolorem zielonym. Oddział neonatologii intensywnej opieki noworodka ma być na drugim piętrze, a oddział neonatologii oraz patologii ciąży – na trzecim piętrze. Oba wyższe piętra wykończono z akcentem koloru żółtego. Oddział ginekologii zostanie natomiast umieszczony na czwartym piętrze.
Na każdym poziomie będą znajdowały się jedno-, dwu- i trzyosobowe sale z łazienkami. Odział położniczo-ginekologiczny wyposażony będzie także w sale zabiegowe, blok operacyjny, pomieszczenia dla personelu medycznego czy przestrzeń przeznaczoną na szkołę rodzenia. Ma się na nim znaleźć także sala umożliwiająca poród w wodzie.
Inwestycja polegająca na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie budynku nr 7 i 8 (po byłej pediatrii), tak by można było przenieść pion ginekologiczno-położniczy z ul. Warszawskiej 15, trwała 2 lata i kosztowała 30 mln zł.
To jednak nie koniec planów, bowiem szpital ma także zamiar wybudować obiekt pod rehabilitację oraz wyremontować oddziały neurologii i udarowy.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl