Zdrowie

Wróć

Przemoc w rodzinie. Konferencja o odpowiedniej interewencji

2011-11-22 00:00:00
Psycholodzy, psychoterapeuci i pracownicy placówek społecznych będą dyskutować na temat stereotypów i uprzedzeń dotyczących rozumienia i klasyfikacji przemocy w rodzinie podczas konferencji z z cyklu Jak pomagać nie upokarzając? pod tytułem Przemoc w rodzinie.
sxc.hu
-Tematem, który chcemy poddać refleksji będzie interwencja w sytuacji przemocy w rodzinie. Problem przemocy dotyczy wielu rodzin. Podczas konferencji chcemy rozpocząć dyskusję w środowisku zawodowym na temat stereotypów i uprzedzeń dotyczących rozumienia i klasyfikacji przemocy w rodzinie - powiedziała Maria Katarzyna Żywno, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i Dzieciom SZANSA. Co więcej, zaproponujemy przyjrzenie się przyczynom tego zjawiska, problemom w pracy z rodzinami ze środowisk marginalizowanych, konsekwencjom stereotypowego definiowania roli sprawcy i ofiary. Przedstawimy metody pracy z rodzinami umożliwiające rozwiązywanie problemów, konfliktów i przemocy w rodzinie bez określania, kto jest sprawcą a kto ofiarą - dodała Żywno.

W latach 2003-2009 Federacja na rzecz Reintegracji Społecznej, zorganizowała w całej Polsce 6 cykli konferencji pod wspólnym tytułem Dzieci bez przyszłości, Dzieci bez przyszłości w szkole, Pomoc społeczna dzieciom bez przyszłości, Sprawiedliwość dla dzieci bez przyszłości, Rodzina dzieci bez przyszłości i Rodzina zastępcza dla dzieci bez przyszłości poświęconych analizie przyczyn marginalizacji społecznej dzieci i młodzieży w Polsce, skutkom procesu wykluczenia społecznego i prezentacji programów zapobiegania i przeciwdziałania marginalizacji społecznej. W konferencjach tych wzięło udział łącznie ponad 5.700 osób. Byli to przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, środowisk akademickich mediów oraz pracownicy placówek publicznych i organizacji pozarządowych pracujący z dziećmi, młodzieżą i rodzinami ze środowisk wykluczonych.

Konferencja odbędzie się 23 listopada w godz. 10.30 - 16.30 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Swój udział zapowiedziało ponad 250 osób z całego województwa.

Organizatorami jest Federacja na rzecz Reintegracji Społecznej, Towarzystwo Psychoprofilaktyczne Oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie i Dzieciom SZANSA, we współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim oraz Urzędem Miejskim w Białymstoku.
MAG