Aktualności

Wróć

Przekazała klucz, spotkała się z Sybirakami. Prezydentowa w Białymstoku

2016-10-27 16:10:51
W czwartek do Białegostoku przyjechała Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie. Wystąpiła na konferencji poświęconej Sybirakom oraz przekazała pamiątki po mężu dla Uniwersytetu.
UM Białystok
Nie ma godniejszego miejsca

Na Uniwersytecie w Białymstoku od kilku lat można obejrzeć odtworzony gabinet Ryszarda Kaczorowskiego. Na ekspozycję składają się głównie pamiątki przekazane przez jego małżonkę. W czwartek wystawa wzbogaciła się o kolejne eksponaty: akt nadania Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku wraz z symbolicznym kluczem.

- Uważam, że jest to najgodniejsze miejsce, w którym mogę zostawić te pamiątki. I za to wam dziękuję – mówiła Karolina Kaczorowska. - Wraz z każdym takim przedmiotem mój mąż symbolicznie powraca do Białegostoku, miasta, które tak kochał.

Niedługo biblioteczne zbiory wzbogacą się o pokaźną kolekcję nagrań audiowizualnych, dokumentujących życie Prezydenta Kaczorowskiego, także jego wizyty w Polsce. Na razie do UwB trafiło kilka pierwszych taśm – również podarowanych przez jego żonę.

- Nagrania są dość stare – to w większości taśmy VHS, które wymagają czyszczenia i korekty jakości obrazu i dźwięku. Biblioteka Uniwersytecka planuje je zdigitalizować. Pierwszą próbkę tak opracowanych nagrań Karolina Kaczorowska mogła obejrzeć już dziś - poinformowała Katarzyna Dziedzik, rzecznik UwB.

Temat znany z autopsji

Prócz wizyty na Uniwersytecie, Karolina Kaczorowska wzięła także udział w konferencji Sybir: Wiara-Nadzieja-Przetrwanie. Życie religijne polskich zesłańców XVIII-XX w.. Temat jest jej szczególnie bliski, bo w czasie okupacji sowieckiej została wraz z rodziną wywieziona na Syberię.

W programie wydarzenia zaplanowano wykłady naukowców i historyków z polskich ośrodków uniwersyteckich oraz Polskiej Akademii Nauk. Do Białegostoku przyjechali goście z Wielkiej Brytanii i Litwy. Wystąpienia uczestników konferencji poświęcone są losom polskich zesłańców na Sybir, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wiary i obrzędowości religijnej.

– Naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań, które spowodują, że pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy doświadczyli tych tragicznych losów, będzie żyła i łączyła kolejne pokolenia – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Religia była z pewnością jedną z największych wartości, które pozwoliły zachować wśród zesłańców i ich dzieci pamięć o rodzinnym kraju, jego historii i tradycjach.

Wydarzenie odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A. W piątek wykłady zaczną się o godz. 9.30 i potrwają dwie godziny.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl