Przez miasto przejedzie tzw. Peleton Pamięci. Trasa powiązana będzie z miejscami i postaciami nawiązującymi do tych wydarzeń. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowane zostaną ponadto sylwetki prezydentów Białegostoku z okresu początków Niepodległej, którzy stali się ofiarami represji sowieckich.
Peleton wyruszy w niedzielę (16.09) o godz. 18.00 z placu Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku). Można przyjechać na rowerze lub rolkach.
Uczestnicy rozpoczną przejazd na Placu Józefa Piłsudskiego przy budynku Teatru Dramatycznego, w którym Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi w dniach 28-30 października 1939 roku podjęło decyzję o powołaniu na terenach polskich zajętych przez Armię Czerwoną władzy sowieckiej. Następnie rowerzyści zatrzymają się przy willi położonej przy ul. Akademickiej 26, gdzie do dnia aresztowania we wrześniu 1939 roku mieszkał ostatni przed wybuchem II wojny światowej prezydent Białegostoku - Seweryn Nowakowski. Peleton dotrze również na ulicę Ogrodową 2. W latach 1944-45 mieściła się tutaj siedziba kontrwywiadu wojskowego Smiersz 2 Frontu Białoruskiego i areszt śledczy. Wspomnimy tutaj postaci kolejnych prezydentów Białegostoku represjonowanych przez władze sowieckie: Ryszarda Gołębiowskiego, Bolesława Szymańskiego oraz Michała Ostrowskiego. Kolejny przystanek to Dworzec Fabryczny przy ul. Traugutta, miejsce wywózek białostoczan na Wschód. W 2017 roku odsłonięto w tym miejscu obelisk upamiętniający deportowanych.
Finałem Peletonu będzie mapping na fasadzie Pałacu Branickich, nawiązujący do początków niepodległości Białegostoku i lat wojennych stolicy Podlasia. Zaplanowano go w godz. 20.00-23.00.
Zobacz też:
Peleton Pamięci 17.09