Przedszkolaki po raz drugi będą walczyć z papierosami
Już rusza druga edycja krajowego programu edukacyjnego dla dzieci, rodziców i opiekunów Czyste powietrze wokół nas. Program, koordynowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną ma objąć około 30% podlaskich przedszkoli.
Jak dowodzą badania, dym tytoniowy jest równie szkodliwy jak palenie. Jego wdychanie przez dzieci w wieku przedszkolnym powoduje upośledzenie wielu organów, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zmniejszoną gotowość szkolną czy małą odporność na infekcje. Stąd potrzeba edukacji zarówno najmłodszych, ale i starszych. W trakcie zajęć dzieci zdobywają wiedzę o szkodliwości dymu tytoniowego i miejscach, w których mogą być narażone na jego wdychanie. Nabywają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach gdy dorośli przy nich palą, uczą się asertywnych zachowań w obronie prawa do życia w środowisku wolnym od dymu. Rodzice zwiększają świadomość na temat zagrożeń jakie niesie dym tytoniowy dla zdrowia i rozwoju ich pociech.
O konieczności edukacji nt. szkodliwości używki świadczą statystyki. W Polsce codziennie zaczyna palić pół tysiąca dzieci. 4 mln najmłodszych wdycha biernie dym tytoniowy: 67% z nich w domu, a 65% w miejscach publicznych. Około 20-30% kobiet pali papierosy w czasie ciąży.
E.S.