Przedłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy?
Zasiłek opiekuńczy został przedłużony na dalszy okres. Początkowy miał być przyznawany tylko od 9 do 29 listopada. Ze świadczenia mogą również korzystać medycy.
Pixabay
Dodatkowy okres
Wcześniej dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywał od 9 do 29 listopada. Teraz okres został wydłużony od 30 listopada do 24 grudnia. Ze świadczenia mogą korzystać rodzice dzieci do lat 8, w sytuacji gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę do której uczęszcza dziecko.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu jej ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice dziecka w sytuacji np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Zasiłek dla medyków
Początkowo z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie mogła korzystać służba zdrowia. Zapisy te jednak uległy zmianie.
Szkoła podstawowa nadal ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom uczęszczającym do klas I-III, których rodzice wykonują działalność leczniczą lub realizują działania z zakresu przeciwdziałania COVID-19.
- Rodzice, którzy chcą z tego skorzystać, składają do dyrektora szkoły wniosek o objęcie ich dziecka opieką. To jest udogodnienie, a nie obowiązek. Jeśli rodzic nie skorzysta z opieki zapewnionej przez szkołę i zostanie ze swoją pociechą w domu, będzie miał prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tak jak inne grupy zawodowe - informuje Katarzyna Krupicka.
Osoby niepełnosprawne
Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać również opiekunowie dzieci oraz pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Warunkiem jest niemożliwość wykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub gdy placówka, do której uczęszcza została zamknięta z powodów epidemiologicznych.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych - dodaje rzeczniczka.
Kto nie otrzyma zasiłku?
Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nadal nie mogą się o niego starać osoby, które korzystają z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub gdy jeden z rodziców jest bezrobotny.
Zasiłek nie przysługuje również, gdy placówka może zapewnić opiekę dziecku.
Aby otrzymać świadczenie wystarczy złożyć u swojego płatnika składek (pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają takie oświadczenie w ZUS. Bez tego dokumentu ZUS, jak również płatnik składek, nie może wypłacić zasiłku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl