Zdrowie

Wróć

Przedłużenie Unijnego Certyfikatu COVID – kogo dotyczy i jak to zrobić?

2021-11-18 13:43:09
Jak informuje Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, osoby, które przyjęły przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 mogą o rok wydłużyć Unijne Certyfikaty Covidowe.
pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wydłużeniu Certyfikatów Covidowych. Ma to związek z pojawieniem się możliwości przyjęcia dawki przeciw COVID-19. Od 2 listopada każda osoba pełnoletnia, w przypadku której od pełnego zaszczepienia minęło minimum, 6 miesięcy może zaszczepić się trzeci lub drugi (jeśli ktoś przyjął szczepionkę Johnson&Johnson) raz. Warto wiedzieć, że po upływie pół roku e-skierowanie wystawiane jest automatycznie, więc nie trzeba się po nie zgłaszać.

Każda osoba w pełni zaszczepiona może od 1 czerwca tego roku pobrać Certyfikat Covidowy za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Można również udać się do placówki POZ lub właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku dokumentu. Osobie, która przyjmie dawkę przypominającą certyfikat zostanie przedłużony o kolejny rok.

Na szczepienie trzecią dawką można rejestrować się poprzez:
- bezpłatną infolinię 989;
- pobliski punkt szczepień;
- SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333;
- stronę www.pacjent.gov.pl.
 
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. Oznacza to, że przekraczając granice, nie musimy każdorazowo wykonywać testu, a wystarczy okazanie certyfikatu szczepiennego, żeby nie podlegać kwarantannom.

Unijny Certyfikat COVID-19 jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl