Aktualności

Wróć

Przedłużenie ul. Sitarskiej i nowe przejście przez tory. RDOŚ daje zielone światło

2016-03-30 14:47:39
To chyba najdłużej przygotowywana inwestycja przez urzędującego prezydenta Białegostoku. Okrągłe 10 lat mówi się o przedłużeniu ul. Sitarskiej i budowie wiaduktu nad torami. Budowa ma szansę w końcu ruszyć - jest decyzja środowiskowa.
UM Białystok
Długie przygotowania

Kilka dni temu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakończyła postępowanie odwoławcze od tzw. decyzji środowiskowej dla budowy przedłużenia ul. Sitarskiej. Dokument ten jest niezbędny przed rozpoczęciem każdej większej inwestycji. O jego wydanie miasto zwróciło się już w 2012 r., we wrześniu 2014 r. był gotowy. Od decyzji pojawiły się jednak odwołania. Pierwsze złożył jeden z białostockich ekologów. RDOŚ uznała, że nie ma legitymacji prawnej, by to zrobić. Drugie z odwołań wniosła mieszkanka, której dom miał być wyburzony. Jej argumentacji także nie uznano.

Teraz RDOŚ, z drobnymi zmianami, utrzymała w mocy decyzję sprzed 2 lat i od tego rozstrzygnięcia nie ma już możliwości odwołania. Oznacza to, że miasto może zacząć inwestycję. Pozostaje tylko wybranie wykonawcy.

Tylko i aż, bo i ta procedura, podobnie jak wydanie decyzji środowiskowej, przeciąga się. Przetarg na budowę przedłużenia ul. Sitarskiej ogłoszono już w kwietniu 2015 r. Od chwili publikacji ogłoszenia kilka razy zmieniano je, potencjalni wykonawcy nadesłali do urzędników też setki pytań. Wykonawca ma być jednak już niedługo wybrany. Kto nim będzie, zadecyduje nie tylko zaoferowana cena, ale też długość udzielanej gwarancji. Na podpisanie umowy z wykonawcą miasto zarezerwowało sobie 2 miesiące.

Po przekazaniu placu budowy będą mogły tam trwać jedynie prace przygotowawcze, bez użycia ciężkiego, głośnego sprzętu. A to z uwagi, że RDOŚ pozwoliła na rozpoczęcie takich prac przed albo już po okresie lęgowym ptaków, który trwa od marca do końca sierpnia.

Pod nadzorem przyrodników

Dwujezdniowa ul. Sitarska ma odciążyć wiadukt Dąbrowskiego oraz usprawnić przejazd z centrum na Białostoczek i Dziesięciny. Jej przedłużenie zacznie się od skrzyżowania z ul. Kozłową i połączy się z wybudowanym kilka lat temu przedłużeniem ul. Świętokrzyskiej. Nad torami kolejowymi w kierunku Kuźnicy powstanie wiadukt. W ciągu drogi zaprojektowano 2 ronda - na skrzyżowaniu z ul. Radzymińską i z ul. Hajnowską, pozostałe skrzyżowania rozwiązano jako zwykłe typu T. Wzdłuż powstaną drogi serwisowe, chodniki, obustronna ścieżka rowerowa, zatoki przystankowe i dla policji.

Przebudowa ul. Sitarskiej nie jest łatwa z uwagi na występujące na terenie inwestycji rzadkie gatunki, jak np. storczyk i derkacz. Wykonawca będzie zobowiązany do przesadzania roślin, zawieszenia budek dla ptaków, a całe prace ma wykonywać pod nadzorem botaników czy ornitologów.

Przewidywano, że rozbudowa ulicy może kosztować około 38 mln zł. Zawarto ją w dużym projekcie Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej (al. Tysiąclecia Państwa Polskiego; przedłużenie ul. Sitarskiej do ul. Świętokrzyskiej; ul. Jurowiecka), w ramach którego magistrat liczy na dofinansowanie unijne.

Jednocześnie trwają przygotowania do remontów innych ulic w sąsiedztwie - Poleskiej, Towarowej, Jagienki i Wąskiej. W RDOŚ trwa procedura wydawania dla nich decyzji środowiskowej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl