Przed nami Pełnia Mroźnego Księżyca
W każdym miesiącu pełnie mają własne nazwy - ta listopadowa określana jest Pełnią Mroźnego Księżyca bądź Pełnią Bobrów.
Malwina Witkowska
W Białymstoku wtorek zapowiada się na chłodny i suchy - synoptycy nie prognozują opadów deszczu. Na niebie dominować będzie umiarkowane zachmurzenie pokrywające 50-60 proc. jego powierzchni. Nie zabraknie także chwil pełnych słońca, które poświeci przez 7 godzin. Z kolei wilgotność powietrza będzie na poziomie 79 proc.
W ciągu dnia temperatura osiągnie wartość 11°C, choć odczuwalna będzie na poziomie 9°C. Nocą termometry w Białymstoku wskażą do 9°C.
Wiatr południowo-zachodni powieje ze średnią prędkością 14 km/h, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1017 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
We wtorek słońce wzeszło o godz. 6.39, astronomiczne południe będzie o godz. 11.11, a zachód o godz. 15.43. Długość dnia wyniesie zatem 9 godzin i 4 minuty, a noc potrwa 14 godzin i 56 minut.
Tego dnia na niebie pojawi się Pełnia Mroźnego Księżyca, która swoją nazwę zawdzięcza panującym w tym miesiącu warunkom atmosferycznym. Inną znaną nazwą jest także Pełnia Bobrów, która nawiązuje do czasów polowań, kiedy rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej zastawiali pułapki na bobry, aby zapewnić sobie zapas ciepłych futer na zimę. Kulminacja listopadowej pełni nastąpi we wtorek o godz. 12.02.
Co ciekawe, tego samego dnia dojdzie też do całkowitego zaćmienia Księżyca. Wówczas Ziemia znajdzie się bezpośrednio między Słońcem a Księżycem, blokując światło słoneczne przed dotarciem do ziemskiego satelity. Podczas całkowitego zaćmienia, cień Ziemi zakrywa Księżyc, zmieniając jego odcień na czerwony. Przez tę nietypową barwę, często nazywany jest Krwawym Księżycem. Zaćmienie Księżyca może wystąpić maksymalnie 3 razy w ciągu roku. Niestety nie będzie ono widoczne w Polsce. Listopadowe zaćmienie będą mogli obserwować jednie mieszkańcy Ameryki Północnej, wschodniej Azji, Indonezji, Nowej Zelandii i wschodniej połowy Australii.
8 listopada to 312. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 53 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Światowy Dzień Radiologii, Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia imieniny obchodzą: Godfryd, Klaudiusz, Bogdan, Bogodar, Bogudar, Bohdan, Bożdar, Bożydar, Gotfryd, Jan, Józef, Klarus, Marcin, Maur, Paweł, Sewer, Sewerian, Sędziwoj, Symforian, Symforiana, Symplicjusz, Symplicy, Wiktoryn, Wilehad.
Przysłowie na dziś: Jaki listopad, taki będzie marzec, prorokuje stuletni starzec.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl