Muzeum Pamięci Sybiru wraz z Fundacją Białystok Biega zachęca do wzięcia udziału w 5. Biegu Pamięci Sybiru. Do tej pory na listy startowe zapisało się 1200 osób.
Impreza odbywa się nie tylko w Białymstoku, biegi organizowane są także we Wrocławiu (18.02), w innych miastach Polski oraz w środowiskach polonijnych za granicą. Co ważne, bieg ma swoją wirtualną odsłonę, która trwa od 11 lutego do 28 lutego.
W poprzednich edycjach Biegu Pamięci Sybiru wzięło udział około 4 tysięcy biegaczy. Zaś w wirtualnej wersji - uczestnicy z Belgii, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Litwy i Włoch, a nawet Australii i Nowej Zelandii.
Jak podkreśla Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, celem biegu jest pokazywanie i upamiętnianie naszej historii w takiej aktywnej formie, nie tylko przez wystawy czy prezentacje. Rudnicki dodaje, że ważne jest, by docierać do młodego pokolenia i nowych ludzi, aby pamięć o Sybirakach była wciąż żywa.
Tegoroczny Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się 11 lutego w Białymstoku w Lesie Solnickim, o godz. 18:00.
Każdy z uczestników, który ukończy 5. Bieg Pamięci Sybiru, otrzyma pamiątkowy medal. Od 2022 r. medale przybliżają eksponaty z Muzeum Pamięci Sybiru. Tegoroczny zdobią skrzypce rodziny Jąkałów.
Podobnie jak w poprzedniej edycji biegu, na rewersie medalu znalazło się miejsce na grawer. Ci uczestnicy, którzy zdecydują się uczcić swoim udziałem w biegu pamięć konkretnego Sybiraka, jego imię i nazwisko znajdą wyryte na swoim medalu. Wystarczy zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym. Muzeum przygotowało listę sylwetek, aby ułatwić wybór biegaczom, ale można także wpisać do formularza personalia osoby spoza listy. Z tej możliwości korzystają często potomkowie osób deportowanych.
Zapisy na 5. Bieg Pamięci Sybiru.