Przechowuję, nie marnuję. Nowa lodówka trafiła do stowarzyszenia w Białymstoku
Stowarzyszenie Wspierania Środowisk Lokalnych Aktywne Osiedle z Białegostoku, rocznie przekazuje blisko 40 tys. kg żywności potrzebującym. Grupa Amica postanowiła przekazać lodówkę, dzięki której stowarzyszenie będzie mogło tworzyć większe zapasy jedzenia.
Pixabay
Problem marnowania żywności staje się coraz bardziej powszechny. Każdego dnia setki kilogramów produktów spożywczych niesprzedanych przez m.in. supermarkety trafia do śmietników. Jednak znaczna część wyrzucanego jedzenia nadaje się do spożycia i mogłaby trafić na talarze osób potrzebujących. Wiele inicjatyw angażujących się w ratowanie jedzenia często nie mają odpowiednich sprzętów do ich przechowywania. Z ustaleń Banków Żywności wynika, że aż 40% z nich nie ma lodówki.
Wsparcie dla 470 osób
Dla Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych Aktywne Osiedle w Białymstoku została przekazana nowa lodówka. Placówka ma pod opieką ok. 470 osób oraz angażuje się w pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także osobom niepełnosprawnym.
- Nasza organizacja codziennie realizuje odbiory żywności krótkoterminowej z czterech okolicznych Biedronek i przekazuje ją najbardziej potrzebującym osobom. Do końca 2020 r. Stowarzyszenie przekazało aż 38 tys. kg żywności o wartości ponad 587 tys. zł. Nie posiadaliśmy wystarczającej ilości chłodziarek, dlatego dotychczas nasza działalność była mocno ograniczona. Nowa lodówka pozwoli nam gromadzić większą ilość żywności, a dzięki temu będziemy mogli udzielić pomocy większej ilości potrzebujących osób – mówi Joanna Porwisiak-Lewszuk ze Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych Aktywne Osiedle w Białymstoku.
Przechowuję, nie marnuję
Grupa Amica od blisko 3 lat współpracuje z Bankami Żywności oraz prowadzi własną kampanię Przechowuję, nie marnuję. Dlatego, do organizacji wspieranych przez Banki Żywności, przekazała 15 lodówek, dzięki którym jedzenie dłużej może zachować świeżość. Jedna z nich trafiła do Białegostoku.
- Cieszymy się, że mogliśmy przekazać sprzęt, który odpowiada na potrzeby organizacji. Tego typu materialne wsparcie ma realny wpływ na zmniejszenie skali marnowania żywności – mówi Małgorzata Fuszpaniak, menedżer do spraw komunikacji kategorii.
Z opublikowanego przez Federację Banków Żywności raportu Nie marnuj jedzenia 2020 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl