Przebudowa ulicy Klepackiej. Przy dobrych wiatrach koniec jeszcze w tym roku
Przed rozpoczęciem przebudowy ul. Klepackiej, był to czarny punkt na drogowej mapie Białegostoku. Trwająca od ponad półtora roku budowa nie ma najlepszej passy.
Arkadiusz Świentochowski
Kilka dni wcześniej pisaliśmy o tym, na jakim etapie jest obecnie sprawa przebudowy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, która z różnych powodów dość mocno się opóźnia. Przy okazji spytaliśmy też w urzędzie miasta o inną problematyczną inwestycję – przebudowę ul. Klepackiej. Warte ok. 40 mln zł zadanie, w przeciwieństwie do budowy al. Tysiąclecia, trwa.
Meta na horyzoncie
Jednak także tam wydarzyło się wiele złego. Najpierw na placu budowy ziemia przysypała dwóch robotników, z których jeden niestety nie przeżył. W tej sprawie zresztą odbywa się postępowanie, a dwie osoby zostały oskarżone o niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa podczas prac budowlanych.
Potem z kolei decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej cofnął wojewoda podlaski, co spowodowało wstrzymanie prac na ponad pół roku. Obecnie budowa zmierza ku szczęśliwemu końcowi, chociaż z chłodzeniem szampanów należałoby się jeszcze wstrzymać.
- Na budowie ul. Klepackiej wykonywane są obecnie prace związane z budową obiektów (wiadukty oraz mury oporowe), a także kanalizacją sanitarną. Planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to koniec bieżącego roku – mówi Anna Kowalska.
Trudno stwierdzić, czy obecna sytuacja w kraju także nie będzie miała wpływu na budowę, zresztą nie dotyczy to tylko jednej inwestycji, ale wszystkich, bo jeśli rząd zwiększyłby obostrzenia w związku z rozwojem epidemii koronowirusa, to prawdopodobnie dotyczyłyby one również pracowników budów.
Długo wyczekiwana zmiana
Według planów na Klepackiej mają powstać dwa wiadukty kolejowe, nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, drogi dojazdowe i zjazdy. W projekcie przewidziano też budowę ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego, a także podziemnego zbiornika retencyjnego wraz z przepompownią i urządzeniami do oczyszczania ścieków opadowych. Z kolei na odcinku od ul. Barszczańskiej do granic miasta powstanie ścieżka rowerowa, chodnik wraz ze zjazdami i ciąg pieszo-rowerowy.
Wszystkie te zmiany były od dawna postulowane przez mieszkańców, ponieważ ul. Klepacka przed rozpoczęciem prac należała do jednych z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Wąska droga, brak chodników i niestrzeżone przejazdy kolejowe, na których bardzo łatwo o postradanie życia i zdrowia.
– To przedsięwzięcie zostało przez nas zaplanowane jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców – wyjaśniał po wybraniu wykonawcy inwestycji zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński. – Białostoczanie wielokrotnie zgłaszali, że sąsiednie ulice – Nowosielska, Meksykańska, Niewodnicka – nie są przystosowane do tak dużego ruchu, jaki obecnie ma tam miejsce. Przebudowa Klepackiej rozwiąże ten problem. Ułatwi także przejazd autobusom.
Przebudowa ul. Klepackiej jest jednym z zadań realizowanych przez magistrat w ramach projektu Rozwój infrastruktury transportu miejskiego. Wśród inwestycji, które zaplanowano w tym projekcie, jest także m.in. przebudowa ul. Legionowej, Wiosennej, Kaczorowskiego, Mickiewicza, a także zakup 20 nowych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto pozyskało na realizację całego projektu dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln zł.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl