Remont już się zaczął
Ruszyła przebudowa dworca PKP. W październiku podpisano umowę z firmą Budimex, która będzie się zajmowała pracami budowlanymi. Zgodnie z założeniami wszystko ma zakończyć się już w 2020 r. (w pierwszym kwartale).
Obecnie w związku z remontem zamknięty został parking. Ogrodzono już też część budynku. To jednak dopiero początek. Białostocki dworzec ma zyskać bowiem całkiem nowe oblicze. Rozebrana będzie wewnętrzna antresola i wykonany nowy układ funkcjonalno-użytkowy. Także teren wokół dworca będzie zupełnie inaczej zagospodarowany. Pojawią się m.in. ławki.
- Oprócz tego nowy dworzec ma być dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Wybudowane zostaną windy dla pasażerów z niepełnosprawnością. Z kolei dla osób niedowidzących i niewidomych stworzony zostanie specjalny system oznaczeń dotykowych oraz pasów prowadzących. Jako że obiekt PKP jest stary, jego przebudowa jest konsultowana z konserwatorem zabytków – mówił niedawno Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. - Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych. Warto podkreślić, że obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dworzec w Białymstoku jest jednym z kilkunastu dworców w województwie podlaskim, które do 2023 r. zmodernizujemy lub wybudujemy od podstaw.
Dworzec będzie całkowicie odmieniony
Po zakończonym remoncie wnętrze poczekalni ma mieć swój historyczny charakter. Także bryła budynku odzyska swój pierwotny kształt. Ogólnie – będzie więcej miejsca i przestrzeni, co z pewnością zapewni podróżnym większy komfort z korzystania z dworca.
Zabytkowy budynek dawnej kolei Petersbursko–Warszawskiej wpisany jest od 1960 r. do rejestru zabytków. Obiekt powstał w 1860 r. i stanowi przykład architektury neobarokowej. Celem przebudowy jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Równorzędnym celem jest konserwacja istniejącej substancji zabytkowej obiektu z wyeksponowaniem walorów architektonicznych po przywróceniu pierwotnego charakteru poczekalni - informuje na swojej stronie internetowej Budimex.
Na czas remontu pasażerowie będą korzystali z tymczasowego dworca, który będzie się znajdował przed remontowanym obiektem.
Koszt modernizacji dworca PKP w Białymstoku wyniesie 36 mln zł.
Warto wspomnieć, że pod koniec ubiegłego roku otwarto nowy dworzec PKS w naszym mieście, ta inwestycja kosztowała ponad 13,5 mln zł (więcej:
Dworzec PKS oficjalnie otwarty. Trwa odliczanie do oddania parku handlowgo).