Legalnie, nielegalnie lub na odwrót pod tym tytułem w Arsenale pokazane zostaną prace rumuńskiego artysty Dana Perjovschi Artysta odegrał dużą rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Rumunii, współpracując z wydawanym w Bukareszcie magazynem kulturalnym Revista 22. Miał też wpływ na rozwój wymiany kulturalnej między Rumunią a międzynarodowymi instytucjami sztuki współczesnej. Mieszka i pracuje w Bukareszcie. W 2004 roku został wyróżniony nagrodą im. George’a Maciunasa. Jego prace pokazywane były na całym świecie.
Twórczość artysty postrzegać można jako rodzaj malarstwa monumentalnego, z tą różnicą, że rolę płótna pełnią tutaj monochromatyczne ściany galerii. Artysta pokrywa je niezliczonymi formami figuratywnymi odnoszącymi się do problemów związanych z kulturą – zarówno wąsko rozumianą kulturą artystyczną (w tym kwestiami rynku sztuki oraz instytucjonalizacji artysty i dzieła), jak i szeroko rozumianą rzeczywistością społeczną. Ich charakter utrzymany jest w prymitywnej konwencji komiksu. Jak podkreśla autor, tworzone przez niego prace stanowią wizualizację jego przemyśleń i idei rodzących się z obserwacji codzienności. Umieszczone w przestrzeni wystawowej, stanowią rodzaj rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka logo artysty.
Natomiast wystawa Nowe rysunki, portrety oraz wiersz Honzy Zamojskiego ukazuje z różnych perspektyw wysiłki, frustracje i nastroje towarzyszące tworzeniu sztuki. Jak opisuje Ruba Katrib, kurator wystawy, artysta analizuje punkty odniesienia oraz figury, z którymi wiąże się obawa o bycie pod czyimś wpływem. Ingeruje w historyczne i ikoniczne obrazy, wprowadzając do nich rysunkowe postaci czy niezdarne wizerunki. Interwencje te obejmują tematy znane zarówno z historii sztuki i religii, jak nauki czy pop kultury, jednakowo potraktowane dzięki komicznym rysunkom Zamojskiego. Idea bycia artystą może być równie istotna jak praca nad dziełem sztuki, a Zamojski sprawia, że kwestia ta staje się oczywista.
o wydarzeniu:
Honza Zamojski i
Dana Perjovschi w Arsenale