Druga połowa lipca w Białymstoku to czas, który od lat zdominowany jest przez jedno ważne wydarzenie – Podlaską Oktawę Kultur. W tym roku odbędzie się już 12. jej edycja i będzie ona rekordowa pod kilkoma względami.
Rekordowa ilość miejsc i zgłoszeń
Chociaż główna scena imprezy stoi w Białymstoku, festiwal promieniuje na całe województwo podlaskie. W tym roku jest ponad 30 miejscowości, które ugoszczą artystów, a debiutantami pod tym względem są takie miejsca jak Nowinka, Orla czy Czyżew.
- Podlaska Oktawa Kultur to już marka, z której słynie Województwo Podlaskie. Ponad 30 miejscowości, gdzie będą występowały zespoły z różnych krajów. To jest bardzo dobra inicjatywa, która będzie promowała nasze województwo, ale też promująca kulturę krajów, z których przyjadą do nas goście. Niezmiernie się cieszę, że wspieramy takie inicjatywy i mam nadzieję, że w przyszłym roku ten festiwal jeszcze bardziej się rozrośnie – mówi marszałek województwa Artur Kosicki.
Głównym organizatorem i koordynatorem działań jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, który też co roku razem z radą artystyczną dba o to, żeby Oktawa była jak najbardziej różnorodna i ciekawa. Głównymi ideami festiwalu jest otwartość, wielokulturowość i różnorodność. Motywem przewodnim imprezy jest oczywiście folklor, ale Oktawa pokazuje, w jak różnorodny sposób można pokazywać tradycję i kulturę swoich narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry czy małe grupy wokalne. Dominuje muzyka tradycyjna, ale w przeróżnych aranżacjach: od stylizowanej muzyki ludowej, poprzez autentyczne odtwórstwo, po utwory jazzowe. Co roku, oprócz koncertów, organizowane są też wydarzenia towarzyszące.
- W tym roku mieliśmy rekordową ilość zgłoszeń, po ponad 70 zespołów z różnych zakątków świata się do nas zgłosiło. Natomiast międzynarodowa rada artystyczna wytypowała 22 zespoły z 12 zakątków świata. To są m.in. zespoły z Hiszpanii, z odległej Republiki Tuwy, z Rumunii, oczywiście Ukraina, Białoruś, Rosja czy Izrael, więc jest naprawdę wspaniała paleta kultur – mówi Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Nie tylko koncerty
Koncerty rozpoczną się już w najbliższą środę (24.07) i potrwają do niedzieli, kiedy to na Rynku Kościuszki odbędzie się koncert finałowy (początek o godz. 16.00). Tradycyjnie też na rozpoczęcie imprezy w czwartek (25.07) po białostockim rynku przejdzie parada artystów, która z pewnością, jak co roku, będzie niesamowicie różnorodna. Organizatorzy zaplanowali też m.in. potańcówkę w Zmianie Klimatu (26.07) oraz warsztaty tańca i śpiewu.
Cały program można znaleźć tutaj:
XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur.
Prócz WOAK-u, władz województwa i pomniejszych gmin, także miasto Białystok wspiera Oktawę - nie tylko udostępniając Rynek Kościuszki, ale też finansowo. Niedawno nawet włączono ją do tzw. projektów kluczowych, które będą miały zapewnione finansowanie w latach 2020-2023.
BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.