Projekt z PB wśród Najlepszych Osiągnięć Technicznych w 2023 Roku
System diagnostyczny, który został zaprojektowany przez specjalistów Politechniki Białostockiej i wdrożony przez firmę SaMASZ, zdobył trzecie miejsce w konkursie Najlepsze Osiągnięcie Techniczne 2023 Roku, ogłoszonym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Na czym polega?
PB
Projekt pod tytułem: Autonomiczny system diagnostyczny dla maszyn rolniczych z platformą telemetryczną wspomaganą algorytmami sztucznej inteligencji został zrealizowany na największej uczelni techniczne w regionie przez zespół kierowany przez dr hab. inż. Arkadiusza Mystkowskiego, profesora Politechniki Białostockiej.
System, dzięki któremu rolnik dostaje informację o stanie maszyny i konieczności wymiany części, a producent może monitorować parametry jej pracy i planować serwis zajął trzecie miejsce w konkursie „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne 2023 Roku”, ogłoszonym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).
– Układ został już wdrożony przez firmę SaMASZ w typach maszyn takich jak przetrząsacz P8, przetrząsacz P10, przetrząsacz P12, gdzie litera p oznacza ilość wirników w tych roztrząsaczach, a także w zgrabiarce typ Z2000. Z punktu widzenia rolnika, główna funkcja systemu to przewidywalność zużycia maszyn i ich serwisowania. Rolnik otrzymuje informację, kiedy ma dokonać wymiany olejów, przekładni, czy łożyska w danej maszynie. To ważne z punktu zapewnienia płynności pracy maszyn. Natomiast producent maszyny – SaMASZ otrzymuje dostęp do bazy maszyn oraz monitorowania w czasie rzeczywistym ich parametrów pracy oraz informacji dodatkowych, np. geolokalizacji maszyny – wyjaśnia dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Projekt pozwala wydłużyć czas pracy maszyn
Wczesne wykrycie zużycia elementów w maszynach wpływa na zwiększenie długości ich pracy i mniejszą awaryjność. Innowacyjny system z Politechniki Białostockiej dodatkowo zwiększa funkcjonalność maszyn poprzez prowadzenie geolokalizacji, zapisu tras przejazdu, mapowanie powierzchni obrabianego pola, zapisu motogodzin, itd.
– Cieszę się, że Stowarzyszenie doceniło naszą pracę. Udało się nam zaproponować nowe rozwiązanie, które już zostało skomercjalizowane i funkcjonuje z pożytkiem dla producenta maszyn – partnera projektu oraz dla rolników. To jest ogromna satysfakcja. Pozytywny przykład tego, że nauka rozwijana w uczelniach nie jest „robiona” na półkę, ale znajduje praktyczne zastosowanie – podkreśla dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB.
Jak informuje uczelnia, doceniony projekt wpisuje się w program Rolnictwo 4.0. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii umożliwia zwiększenie zbioru zielonki. Wykorzystuje najnowsze technologie, AI-diag, smart-agri, smart-sensors i aplikacje internetowe chmur danych. Umożliwia pełną cyfryzację procesu pracy maszyny, w tym daje możliwość komunikacji maszyna – użytkownik oraz maszyna – serwer/serwis producenta.
Projekt został wykonany w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMASZ wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0, zrealizowanego przez konsorcjum: SaMASZ i Politechnikę Białostocką (konkurs NCBiR „Szybka ścieżka – Agrotech” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).
XVII edycja Konkursu na Najlepsze Osiągnięcie Techniczne Roku została rozstrzygnięta 20 września 2024 r. w Warszawie. Podczas uroczystej gali z okazji Dnia Mechanika 2024.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl