Programy rewitalizacji. Co zmieni się w niektórych podlaskich miastach?
Zarząd Województwa zatwierdził programy rewitalizacji gmin Mońki, Boćki, Kolno i miasta Łomża. Samorządy te zakładają, że uda im się przeprowadzić szereg działań i w znaczący sposób zmienić m.in. wygląd ich miast oraz miasteczek.
pixabay.com
Każda z gmin musiała wyznaczyć teren, tzw. obszar zdegradowany, który zostanie objęty rewitalizacją i przedstawić działania naprawcze, jakie zamierza tam przeprowadzić. I to zarówno w sferze społecznej, jak też inwestycyjnej. I tak właśnie zrobiły m.in. Mońki, Boćki, Kolno i Łomża. Programy rewitalizacji zaproponowane przez te samorządy zostały już zatwierdzone.
Mońki chcą wybudować m.in. plac rekreacji dla młodzieży i dorosłych wraz z miejscem piknikowym, a także zamontować domofony w drzwiach wejściowych w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. W planach jest też m.in. montaż systemu monitoringu na osiedlach Centrum i Maliny, odnowienie infrastruktury komunikacyjnej, chodników, parkingów oraz dróg osiedlowych i powiatowych czy też modernizacja systemu ciepłowniczego.
Również Boćki liczą na realizację wielu projektów. Chodzi m.in. o budowę parku w Boćkach, świetlic w Dubnie, Starowsi, Sielcu, Nurcu, Śnieżkach i Mołoczkach oraz ścieżek rolkowo-rowerowych. Plany tego samorządu przewidują również przedsięwzięcia uzupełniające, takie jak budowa parkingu czy zajęcia sportowo-rekreacyjne.
Natomiast gmina Kolno zakłada, że uda się np.: przebudować i adaptować zdegradowane obiekty, uruchomić w świetlicy muzeum gminy Kolno, zmodernizować boiska gminne oraz zbudować siłownię w Borkowie. Poza tym przewidziano też letnie projekcje w ramach plenerowego kina, odnowę elewacji kościoła pw. Trójcy świętej w Borkowie, zagospodarowanie terenu na rzeką Pisą w miejscowości Kozioł oraz organizację koncertów i spływów kajakowych.
Program rewitalizacji ma także Łomża. Miasto to chce rozbudować i odnowić pawilony handlowe przy dworcu PKS. W planach jest też mural historyczno-patriotyczny i inne murale upamiętniające ważne dla Łomży wydarzenia oraz remont zabytkowego budynku miejskiej biblioteki publicznej. Wykonane i zamontowane mają być również meble miejskie – przysiadki (dla osób niepełnosprawnych i starszych wzdłuż najczęściej uczęszczanych ulic). Poza tym program rewitalizacji zakłada także renowację Cmentarza Żydowskiego.
Na opracowanie programów rewitalizacji gminy uzyskały dofinansowanie z Programu Pomoc Techniczna. Dokumenty te są podstawą do ubiegania się o pieniądze z programów unijnych, które to właśnie będą źródłem finansowania wszystkich wymienionych przedsięwzięć.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl