Program opieki koordynowanej. Nowe przedsięwzięcie dla kobiet w ciąży
Pacjentki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będą mogły korzystać z programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC).
pixabay.com
Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC) to nowe przedsięwzięcie, które w kwietniu uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowa. Kobiety, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka.
Warto podkreślić, że kobieta będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka ma czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W ramach przedsięwzięcia zespół zapewni całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych 6 tygodni życia. Opieka po urodzeniu malucha obejmie m.in. wizyty położnej w domu oraz konsultacje w dotyczące karmienia piersią.
Poza tym kobieta uzyskuje całodobową możliwość kontaktu telefonicznego oraz opcję uzyskania konsultacji 24/h.
Do programu przystępują jedynie te placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczają dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbywa się zaś około 2 tys. porodów w ciągu roku.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl