Nauka

Wróć

Profesor UMB wybrany do Zarządu Polskiego Towarzystwa Fitoterapii

2025-07-07 08:00:01
Kierownik Zakładu Biologii i Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – prof. Michał Tomczyk został wybrany Zarządu Polskiego Towarzystwa Fitoterapii, w kadencji 2025-2028.
UMB
Polskie Towarzystwo Fitoterapii (PTFit) to powstała w 2022 roku organizacja naukowa. Została powołana z inicjatywy lekarzy, przy ścisłej współpracy z farmaceutami. Główną misją organizacji jest promowanie i rozwijanie wiedzy na temat preparatów ziołowych, opartych na rzetelnych badaniach naukowych – ze szczególnym uwzględnieniem roślinnych produktów leczniczych. Towarzystwo koncentruje się na opracowywaniu standardów, zaleceń i wytycznych dotyczących stosowania fitoterapii w różnych specjalizacjach medycznych, w tym m.in. w pediatrii, medycynie rodzinnej i geriatrii.

- Leki pochodzenia roślinnego są obecnie bardzo szeroko stosowane, w szczególności w samoleczeniu. Należy pamiętać, iż nie są one tożsame z suplementami diety zawierającymi składniki roślinne. Lek roślinny podlega bardzo rygorystycznym badaniom klinicznym oraz pełnej standaryzacji w zakresie oceny jakości bardzo złożonej matrycy roślinnej bogatej nie tylko w aktywne biologicznie związki, ale niekiedy również niebezpieczne, stanowiące najczęściej zanieczyszczenia czy zafałszowania substancje – tłumaczy prof. Tomczyk.

Jak podkreśla profesor z białostockiego Medyka, w przypadku roślinnych produktów należy pamiętać o ich interakcji z lekami syntetycznymi. Niezbędna jest ścisła współpraca środowiska medycznego, jeśli chodzi o leki roślinne. Ważne jest, by włączyć zagadnienia dotyczące leków roślinnych do programu kształcenia na kierunkach lekarskich.

- Kluczowa rola w prowadzeniu bezpiecznej, ale i efektywnej fitoterapii jest przypisywana farmaceucie, z racji posiadanej przez niego specjalistycznej wiedzy o produkcie ziołowym, zdobytej w trakcie kształcenia na studiach farmaceutycznych. Tą wiedzą powinien dzielić się nie tylko z pacjentem, ale również z lekarzem w ramach wspólnych konsultacji medycznych – podsumowuje prof. Tomczyk.
JK
24@bialystokonline.pl