Ciekawostki

Wróć

Produkty eko nie zawsze są eko. Jak je rozróżnić?

2023-03-18 11:09:10
Coraz więcej produktów spożywczych ma na swoich opakowaniach grafiki przedstawiające zielone gałązki, listki, trawę lub szczęśliwe zwierzęta, co może sugerować, że proces produkcji był zbliżony do ekologicznego. Jednak nie są to produkty ekologiczne z wymaganym certyfikatem.
Pixabay
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba konsumentów jest świadoma tego, jak ich wybory żywieniowe mają wpływ na środowisko i ich własne zdrowie. Dlatego też coraz więcej osób poszukuje produktów spożywczych o naturalnym i prostym składzie oraz takich, które pochodzą z ekologicznych upraw lub hodowli.

Niestety, niektórzy producenci żywności wykorzystują ekościemy jako marketingowe chwyty, aby przyciągnąć klientów. Można zauważyć, że coraz więcej produktów spożywczych ma na swoich opakowaniach grafiki przedstawiające zielone gałązki, listki, trawę lub szczęśliwe zwierzęta, co może sugerować, że proces produkcji był zbliżony do ekologicznego. Należy jednak pamiętać, że umieszczenie takich grafik na opakowaniach produktów spożywczych nie jest regulowane żadnymi przepisami i zdarza się, że nie odzwierciedlają one rzeczywistości. Z tego powodu jedyną pewną gwarancją dla konsumentów, że produkt spożywczy został wyprodukowany z poszanowaniem zasad ekologicznych, jest symbol Euroliścia.

Euroliść to symbol certyfikacji produkcji ekologicznej, który jest nadawany produktom, które spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie produkcji i przetwarzania. Symbol ten składa się z 12 gwiazdek ułożonych w kształt liścia na tle zielonego prostokąta. Umieszczenie symbolu Euroliścia na etykiecie produktu spożywczego jest możliwe tylko w przypadku, gdy producent uzyskał certyfikat produkcji ekologicznej wydawany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą. Dzięki temu, że symbol Euroliścia jest jednoznaczny i łatwo rozpoznawalny, ułatwia konsumentom wybieranie produktów spożywczych ekologicznych i wpływa na rozwój rynku produktów spożywczych ekologicznych.

Co więcej, certyfikacja jest jedynym pewnym sposobem na zapewnienie konsumentom, że dana żywność została wyprodukowana z poszanowaniem zasad ekologii i dobrostanu zwierząt. Choć wiele produktów na rynku nawiązuje do ekologii w swoich reklamach, nie ma gwarancji, że takie produkty są rzeczywiście ekologiczne.

Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie produkty wegetariańskie i wegańskie są ekologiczne. Chociaż argumenty ekologiczne i etyczne są często wykorzystywane przez kuchnie wegetariańskie i wegańskie, to nie oznacza, że ich produkty są certyfikowane jako ekologiczne. Tylko produkty, które spełniają wymagania dotyczące produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania, określone w przepisach unijnych dotyczących produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych, mogą zostać oznaczone symbolem Euroliścia.

Dlatego, jeśli chcemy kupować produkty ekologiczne, należy szukać symbolu Euroliścia na etykiecie produktu. To jedyny pewny sposób, aby mieć pewność, że produkt spełnia wymagania certyfikacji. Nie dajmy się zwieść reklamom i napisom na opakowaniach, które sugerują, że produkt jest ekologiczny, ale nie mają odpowiedniego certyfikatu.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl