Maturzyści, którzy zasiądą w ławkach z samego rana będą mieli 170 minut na napisanie egzaminu. Na rozwiązanie arkusza na poziomie rozszerzonym przewidziano niewiele dłużej – 180 minut.
Tak jak co roku, podstawowa matura z języka polskiego będzie polegała na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące przytoczonego fragmentu tekstu publicystycznego oraz literackiego. Uczniowie będą mieli też za zadanie wybranie jednego z dwóch podanych tematów i napisania dłuższej pracy pisemnej. W ubiegłym roku na próbnej maturze Operonu maturzyści musieli napisać wypracowania na podstawie Potopu Sienkiewicza, bądź Wesela Wyspiańskiego
- W tym roku obstawiam, że na próbnej maturze będzie jakieś dzieło Adama Mickiewicza, tak mi podpowiada intuicja. Wykluczam „Lalkę” Prusa, ponieważ już dużo razy pojawiała się na maturze i chyba wystarczy – mówi Kasia Struk, przyszłoroczna maturzystka.
Dziś uczniowie zmierzą się z językiem polskim, w środę (26.11) czeka ich egzamin próbny z matematyki, w czwartek (27.11) z języka obcego, a w piątek (28.11) z przedmiotu dodatkowego.
Na maturze 2015 pojawi się kilka innowacji. Dotyczą one przede wszystkim części ustnej egzaminu z języka polskiego. Nie będzie już omawiania przygotowanej wcześniej przez siebie prezentacji. Zmianom uległy także kryteria oceniania egzaminów ustnych.
Więcej informacji o zmianach:
Matura 2015