Prezydent spotkał się z mniejszością białoruską. Przedszkole zostanie połączone
Prezydent miasta spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. Wspólnie rozmawiali nad przyszłością jedynego w Białymstoku przedszkola z językiem białoruskim.
Marcin Jakowiak /Urząd Miejski
Prezydent spotkał się z mniejszością
Wysłuchanie głosu środowiska białoruskiego Białegostoku, prezentacja planów rozwoju nauki języka białoruskiego oraz zdementowanie fake newsów dotyczących likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 14 – to najważniejsze elementy spotkania prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego z przedstawicielami środowiska białoruskiego, które odbyło się w środę (26.01).
- Spotkaliśmy się ponieważ chcemy rozwiać obawy mniejszości białoruskiej w Białymstoku – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski – Chcę podkreślić, że Białystok wspierał naukę języka białoruskiego, wspiera i wspierać będzie. Przygotowujemy PS nr 14 i SP nr 4 do stworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7, gdzie rozwijana będzie nadal nauka języka białoruskiego, historii mniejszości białoruskiej i kultury, po to, by lepiej o te placówki zadbać.
Prezydent, chce w ten sposób sprawić by Białystok i mniejszość białoruska zyskała silną, modelową placówkę z językiem białoruskim. Takie szkoły mają już np. Bielsk Podlaski i Hajnówka, teraz pora na Białystok. W nowym zespole możliwa będzie nauka dzieci od przedszkola do końcowych klas szkoły podstawowej.
Nie chcą łączenia
Pomimo takich obietnic, wielu rodziców sprzeciwia się łączeniu placówek. Postulaty środowiska białoruskiego na spotkaniu prezentowali prof. UwB Oleg Łatyszonek oraz Urszula Iwaniuk ze Stowarzyszenia AB-BA.
- Chcemy, żeby przedszkole i szkoła pozostały samodzielnymi jednostkami. Zależy nam na rozbudowie i modernizacji zarówno przedszkola, jak i szkoły. Bardzo ważne, by SP nr 4 14 zyskała status bezobwodowej tak, by każde dziecko z Białegostoku, które chce uczyć się języka białoruskiego mogło to robić - mówił Oleg Łatyszonek.
- Ważne jest żebyśmy, jako przedstawiciele mniejszości białoruskiej, mogli opiniować powoływanie nowego dyrektora placówki – dodawała Urszula Iwaniuk ze Stowarzyszenia AB-BA – Chcemy także, by razem, w jednej klasie języka białoruskiego mogły się uczyć dzieci mniejszości białoruskiej Białegostoku, ale także dzieci imigrantów i uchodźców, którzy uciekają z Białorusi.
Rodzice mają również inne postulaty
Inne postulaty dotyczyły zakupu sprzętu w placówkach, remontu boiska, budowy sali gimnastycznej i finansowania zajęć dodatkowych.
- Wszystkie przedstawione postulaty musimy spokojnie przeanalizować – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zapewniam, że zrobimy co w naszej mocy by wypracować kompromis, który jak najlepiej będzie służył dzieciom uczącym się w PS 14 i SP 4.
- Postulat dotyczący uwzględnienia rozbudowy szkoły w planie zagospodarowania przestrzennego został spełniony jeszcze przed spotkaniem – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk. – Przygotowaliśmy projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie, który trafi na najbliższą sesję Rady Miasta.
W spotkaniu dotyczącym rozwoju i sposobów wspierania nauki języka białoruskiego w Białymstoku udział wzięli: Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przedstawiciele środowiska białoruskiego: prof. UwB Oleg Łatyszonek, Urszula Iwaniuk – prezes Stowarzyszenia AB-BA, Jarosław Werdoni i Marek Masalski z Forum Mniejszości Podlasia oraz Julita Stepaniuk – mama dziecka uczęszczającego do Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku.
Miasto Białystok reprezentowali także Rafał Rudnicki – zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny za edukację, Adam Musiuk, zastępca prezydenta miasta oraz Wiesława Ćwiklińska, dyrektor Departamentu Edukacji. Obecni byli także radni miejscy Joanna Misiuk, Stefan Nikiciuk, Ksenia Juchimowicz.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl