Prezydent przedstawił pytania do referendum konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie w senacie wniosku o referendum konstytucyjne. Miałoby się ono odbyć w dniach 10-11 listopada i zawierać 10 pytań.
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda realizuje swój pomysł przeprowadzenia referendum, który zapowiedział w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Właśnie zapowiedział złożenie wniosku do senatu o jego zorganizowanie w weekend 10-11 listopada, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowa konstytucja, gdyby pomysł został przyjęty, miałaby natomiast zostać uchwalona w 2021 r., tj. na 100-lecie Konstytucji Marcowej.
- Ten sposób postępowania, to oddanie sprawy w ręce Polaków, to jest zmiana dotychczasowego paradygmatu. Poprzednia konstytucja została napisana przez elity prawnicze, przez elity prawnicze wydyskutowana i dopiero wtedy przedstawiona ludziom do akceptacji, kiedy była już gotowa. Chcę, żeby było odwrotnie - chcę, żeby to ludzie podyktowali prawnikom, tym elitom prawniczym, jakiej konstytucji w Polsce chcą. Dla mnie to jest przede wszystkim decyzja obywateli – oświadczył prezydent.
Nowa czy stara i czy oparta na chrześcijańskich źródłach
W referendum znaleźć miałoby się 10 pytań. Pierwsze z nich, najważniejsze, brzmi: Czy jest Pani/Pan za:
- uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
- uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.?
- pozostawieniem Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?
Paść miałoby także pytanie o system w jakim ma funkcjonować Polska – prezydencki, gabinetowy, czy taki jak obecnie. Nie zabrakło także zagadnienia sposób wyboru posłów – jednomandatowe, wielomandatowe, czy mieszane okręgi wyborcze.
Na pozostałe pytania odpowiedź będzie tak lub nie, a prezydent chce, żeby mieszkańcy wypowiedzieli się np. na temat tego, czy w Polsce powinna obowiązywać możliwość zorganizowania wiążącego referendum (przy 30% frekwencji) w jakiejś sprawie, na wniosek przynajmniej miliona obywateli.
Polacy mieliby również możliwość wypowiedzenia się czy chcieliby, żeby w Konstytucji były podkreślone chrześcijańskie źródła Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego.
Pozostałe pytania to:
Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP?
Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?
Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?
Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl