Wśród postulatów zawartych w Pakcie znajdują się m.in.: podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa, do co najmniej 1 procenta wszystkich wydatków budżetowych poczynając od 2012 roku; zrównanie w prawach podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych prowadzących działalność kulturalną; uznanie za priorytetowe stworzenie pełnego, wielostopniowego systemu edukacji dzieci i młodzieży.
Propozycja zawarcia umowy społecznej Paktu dla kultury daje nadzieję na stworzenie takich uwarunkowań prawnych i finansowych, które zapewnią działaniom kulturalnym gwarancję rozwoju, podniosą konkurencyjność naszej kultury, a zatem podwyższą atrakcyjność naszego kraju i zwiększą udział obywateli w jej kształtowaniu. W pełni popieram apel inicjatorów Paktu dla kultury o zmianę zasad finansowania kultury i edukacji kulturalnej w Polsce, przeznaczanie 1 procenta budżetu państwa na kulturę i zmianę przepisów prawnych dotyczących tej niezwykle ważnej sfery naszego życia publicznego. - czytamy w liście podpisanym przez prezydenta Truskolaskiego.
Idea Paktu pojawiła się po Kongresie Kultury Polskiej zorganizowanym w 2009 roku. Debata na temat zmian w finansowaniu kultury przekształciła się w ruch społeczny, a jego uczestnicy nazwali się Obywatelami Kultury. Dokument Paktu dla kultury powstał w grudniu zeszłego roku. Do końca marca tego roku trwały konsultacje społeczne. Wnioski zebrane w ich trakcie zostaną przedstawione w połowie maja w czasie Kongresu Obywateli Kultury.
A jak do Paktu odnosi się strona rządowa? Premier Donald Tusk publicznie zadeklarował, że jest za zwiększeniem wydatków na kulturę tak, by osiągnęły poziom jednego procenta.
Oprócz prezydenta Białegostoku deklarację poparcia dla Paktu podpisali również włodarze Krakowa, Wrocławia i Gdańska.
Z treścią Paktu można zapoznać się na stronie
Obywatele Kultury.