Biznes

Wróć

Prezent z paragonem

2010-12-20 00:00:00
Na święta kupujemy prezenty, które są dowodem sympatii i pamięci o naszych najbliższych. Niestety czasami się zdarza, że prezent, który kupiliśmy nie podoba się obdarowanemu, bluzka ma niewłaściwy rozmiar lub z innego powodu chcielibyśmy zwrócić towar do sklepu.
sxc.hu
Aktualnie nie ma przepisu zobowiązującego sprzedawcę do przyjęcia zwrotu towaru zgodnego z umową (niewadliwego). Wyjątkami są umowy konsumenckie zawierane na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Na podstawie ustawy z dnia 2.03.2000r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny zarówno przy umowach zawieranych na odległość, jak i poza lokalem przedsiębiorstwa konsument może od nich odstąpić bez podawania przyczyn składając stosowne oświadczenie na piśmie w ciągu 10 dni od dnia wydania rzeczy. O takim prawie konsument powinien być poinformowany przez przedsiębiorcę w formie pisemnej. Jeżeli przedsiębiorca tego nie uczyni, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o takim prawie, jednak nie później niż 3 miesiące od daty wykonania umowy.

Należy jednak pamiętać, że zwrot towaru zgodnego z umową może nastąpić za zgodą sprzedawcy. Często przedsiębiorcy w celach marketingowych zobowiązują się do przyjmowania zwrotów towarów zgodnych z umową w określonym przez siebie czasie. Wówczas takie zobowiązanie podane do wiadomości konsumentów jest dla sprzedawcy wiążące.

Podsumowując - pamiętajmy, żeby przed dokonaniem zakupu prezentu zapytać sprzedawcę, czy przyjmie zwrot towaru (takie zapewnienie jest wiążące), wymieni bluzkę na inną oraz nie wyrzucajmy dowodu zakupu, jego posiadanie ułatwia ewentualny zwrot towaru lub jego reklamowanie - pozwoli nam to dłużej cieszyć się świąteczną atmosferą.
andy