Nauka

Wróć

Prestiżowe pismo opublikowało wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku

2017-01-19 10:00:17
Wyniki badań naukowców z Białegostoku opublikowało Nature. To pierwsza publikacja pracowników UwB w czasopiśmie o tak wysokiej randze.
materiały prasowe
Pracownicy z Zakładu Fizyki Magnetyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku mgr Krzysztof Szerenos i dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB zaproponowali nową metodę ultraszybkiego zapisu informacji, która może zrewolucjonizować technologie pamięci magnetycznych.

Te przełomowe badania zostały wykonane i opracowane głównie w Białymstoku, we współpracy z Uniwersytetem w Nijmegen w Holandii. Wyniki ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Nature. To pierwsza publikacja pracowników uczelni w czasopiśmie o tak wysokim rankingu naukowym.

Autorzy zaznaczają, że znalezienie nowych mechanizmów zapisu i przetwarzania informacji, przy jak najmniejszym zużyciu energii i jednocześnie jak największej szybkości, to jedno z fundamentalnych wyzwań współczesnej fizyki łączącej obszary optyki i magnetyzmu.

Badania zespołu fizyków demonstrują nową metodę ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego w przezroczystej warstwie dialektycznego granatu, przy wykorzystaniu wyłącznie pojedynczego impulsu laserowego. Zmiana polaryzacji liniowej impulsu pozwala przełączyć magnetyzację, zapisując stan ‘0’ lub ‘1’ w sposób powtarzalny i odwracalny.

Warto zaznaczyć, że badania warstw o strukturze granatu zostały zapoczątkowane w Białymstoku przez prof. Andrzeja Maziewskiego, kierownika Zakładu Fizyki Magnetyków, a następnie sukcesywnie rozwijane również przez jego współpracowników. Zespół magnetyków ma duże doświadczenie zarówno badawcze, jak i we współpracy międzynarodowej.

Zastosowanie nowoczesnej aparatury umożliwiło odkrycie nieznanych wcześniej zjawisk, w tym m.in. procesu ultraszybkiego przełączenia magnetyzacji.

Autorzy publikacji ujawniają, że mechanizm odpowiedzialny za przełączenie pozwala na najszybszy znany dotychczas proces zapisu i odczytu informacji w czasie 20 pikosekund, czyli bilionowych części sekundy, przy niespotykanie niskich stratach energii związanych z wytwarzaniem ciepła podczas zapisu (temperatura nośnika wzrasta zaledwie o 1°C).

Można stwierdzić już teraz, że nowa metoda bije nie tylko rekordy szybkości, ale także wydajności, dając nadzieje na opracowanie nowej technologii tzw. zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl