Kultura i Rozrywka

Wróć

Premiery w kinach. Co obejrzeć jeszcze przed świętami? [WIDEO]

2019-12-19 15:21:08
Aż 7 nowych filmów można oglądać w tym tygodniu w białostockich kinach. Zobaczcie, jakie premiery wchodzą do sieci Helios i kina Forum.
Trice Films
Misiek i chiński skarb

Po licznych przygodach w Nowym Jorku ulubiony Misiek całego świata myślał, że może nareszcie odsapnąć. Nic bardziej mylnego - nowa przygoda czai się tuż za rogiem! I to dosłownie, bowiem w lodowych górach rozbija się tajemniczy samolot. Okazuje się, że na jego pokładzie znajduje się naukowiec, który wyruszył w podróż, by odnaleźć, wcześniej niż jego niecny konkurent Dexter, pewien magiczny przedmiot. To starożytna figurka, która jest kluczem do owianego legendą skarbca pełnego złota i drogocennych przedmiotów. Niestety Dexterowi udaje się ukraść statuetkę. Ze zrabowanym skarbem udaje się na Daleki Wschód, aby w dżungli odnaleźć pradawną komnatę, którą można otworzyć tylko raz na sto lat. Na prośbę naukowca odważny Misiek rusza śladami złoczyńcy. Z pomocą przychodzą mu niezawodne lemingi, które na samą myśl o przygodzie szaleją ze szczęścia. To będzie pościg pełen niezwykłych wyzwań: powietrzne akrobacje na wysokości przyprawiającej o zawroty głowy, slalom motorówką na wartkiej rzece i niezwykle niebezpieczny bieg między wymyślnymi pułapkami w samym środku dżungli. Polarnemu Miśkowi zrobi się naprawdę gorąco!



Osierocony Brooklyn

Film jest adaptacją książki pt. Motherless Brooklyn napisanej przez Jonathana Lethema. Opowiada on historię Lionela Essroga (Edward Norton), detektywa cierpiącego na syndrom Tourette'a (choroba tikowa). Gdy jego mentor zostaje zabity, Lionel zaczyna poszukiwania zabójcy.



Zaśnij

Karla, młoda studentka medycyny, próbuje wyleczyć swojego brata z wyjątkowo rzadkiej i nieuleczalnej choroby powodującej chroniczną bezsenność (Fatal familia Insomnia). Szukając sposobu na uratowanie brata, dziewczyna odkrywa, że powód jego złego stanu zdrowia jest bardziej przerażający niż kiedykolwiek mogłaby przypuszczać.



Kod Dedala

Film jest inspirowany kulisami wydania Inferno Dana Browna. Dziewięciu tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze. Mają wspólnie pracować nad przekładem książki, na którą czekają miliony fanów. Praca marzeń okazuje się jednak więzieniem. Brak kontaktu ze światem i rygorystyczne zasady budzą frustracje. Kiedy fragment książki, wraz z żądaniem okupu, pojawia się w Internecie, rozpoczyna się polowanie na winnego i wyścig z czasem. Nikt nikomu nie ufa, każdy jest podejrzany, a bezwzględny wydawca nie cofnie się przed niczym, by zdemaskować i ukarać ją lub jego. To trzymające w napięciu kino z zaskakującym finałem.



Kraina miodu

To niezwykły dokument, który podbił serca jurorów i widzów na całym świecie. Jest to pełna przepięknie sfilmowanych krajobrazów historia Hatidze, która hoduje pszczoły w tradycyjny sposób - traktując je jak partnerów. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi także postanawiają zająć się pszczelarstwem, ale szacunek zastępuje maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Ta pozornie intymna historia jest piękną metaforą naszych czasów i relacji człowieka z naturą.



Młody Ahmed

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji? Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.



To poruszająca opowieść o jednym z najważniejszych problemów dzisiejszej Europ. Film otrzymał Złotą Palmę w Cannes za najlepszą reżyserię.

Nie przegapcie też nowej części Gwiezdnych wojen: Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie. Będzie filmowy maraton

Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl