Prawosławny Wielki Piątek
Wielki Piątek obchodzą dzisiaj wierni prawosławni.
Tego dnia, gdy cerkiew wspomina mękę i śmierć Chrystusa - nie celebruje się świętej liturgii. O godz. 14.00 odprawione zostanie wieczorne nabożeństwo, potocznie nazywane wynosem płaszczanicy.
Płaszczanica jest to rodzaj ikon-całunów z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu, umieszczana jest na ogół na środku cerkwi. Natomiast wieczorem wierni zgromadzą się w świątyniach po raz drugi, tym razem na jutrzni Wielkiej Soboty. Niektórzy wierni czuwać będą przy płaszczanicy przez całą noc.
Wielki Piątek jest dniem ścisłego i surowego postu. Część prawosławnych tego dnia powstrzymuje się od wszelkich posiłków, aż do momentu pokłonienia się płaszczanicy.
Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, kończy się uroczystą jutrznią wielkanocną, która rozpoczyna się zazwyczaj o 6 rano. Podczas nabożeństwa śpiewany jest nieustannie troparion paschalny: Christos woskrese - czyli Chrystus zmartwychwstał. W tym dniu również wierni prawosławni święcą pokarmy, do koszyków wkładają nie tylko malowane jaja, pieczywo, wędliny, ale także chrzan, masło i sól.