Prawie 54 tys. osób pozostaje bez pracy w Podlaskiem. Firmy chętnie zatrudnią Ukraińców
Prawie połowa bezrobotnych to kobiety, mniej absolwentów szkół pozostaje bez pracy, a przedsiębiorcy deklarują zatrudnienie cudzoziemców – tak wygląda bilans kwietnia dokonany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.
pixabay.com
Poziom bezrobocia w kwietniu
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku wskazuje, że w kwietniu stopa bezrobocia w naszym regionie wyniosła 11,5%. Oznacza to prawie 54 tys. osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Ponad 24 tys. z nich stanowią kobiety. W tym czasie średni polski wynik kształtował się na poziomie 9,5%.
Dane te wyglądają lepiej w porównaniu z kwietniem 2015 roku. Wówczas bezrobocie w województwie podlaskim wyniosło 12,8%.
W czwartym miesiącu tego roku najwyższe bezrobocie wystąpiło w powiecie grajewskim i był to poziom prawie 18%. Natomiast najmniej niepracujących zanotowano w powiecie suwalskim a było ich 6,5%.
W samym czasie w Białymstoku bez pracy pozostawało 10,6% osób. Mniej niż w powiecie białostockim, gdzie bezrobocie kształtowało się na poziomie prawie 14 %.
Gdzie zwalniano, a gdzie zatrudniano
Kwiecień przyniósł niewielki wzrost zatrudnienia. Nastąpił on w takich branżach jak budownictwo, handel, naprawa pojazdów samochodowych, a także dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz rekultywacja. Jednocześnie spadek zatrudnienia zanotowano m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej, obsłudze rynku nieruchomości oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
Bezrobotni cudzoziemcy
Biorąc pod uwagę czwarty miesiąc tego roku okazuje się, że w ewidencji urzędów pracy zarejestrowanych było 310 cudzoziemców posiadających status bezrobotnego. 13 z nich otrzymało prawo do zasiłku. W odniesieniu do marca liczba niepracujących cudzoziemców zwiększyła się o 2,6%. Jednocześnie powiatowe urzędy pracy z województwa podlaskiego zarejestrowały łącznie 797 oświadczeń pracodawców dotyczących zamiaru powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zdecydowana większość deklaracji (716) dotyczyła obywateli Ukrainy. Podlascy pracodawcy zatrudnią też chętnie Białorusinów. Czeka na nich 76 ofert pracy.
Profil klientów urzędów pracy
W kwietniu bez pracy pozostawało bardzo dużo osób, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych. Stanowili oni 33% ogółu bezrobotnych. Zarejestrowanych było też prawie 15 tys. osób bez doświadczenia zawodowego oraz ponad 6 tys. kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka.
Bezrobotni w okresie 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki, stanowili w tym czasie 2,6% ogółu pozostających bez pracy. Były to 1373 osoby. W porównaniu z końcem marca tego roku ich liczba zmniejszyła się o 48,4%.
We wspomnianym miesiącu do urzędów pracy zgłosiło się prawie 2,5 tys. osób bezrobotnych w wieku do 30. roku życia. Natomiast wyrejestrowano 3552 osoby. 53% z nich podjęło pracę, 17% poszło na staż, prawie 4% rozpoczęło szkolenie, natomiast 0,4% osób podjęło się prac społecznie użytecznych, tyle samo objęto przygotowaniem zawodowym dorosłych oraz skierowano do agencji zatrudnienia w ramach zlecania działań aktywizacyjnych.
Liczba długotrwale bezrobotnych, tj. osób pozostających w rejestrach
urzędów pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat (z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych), kształtowała się w końcu kwietnia na poziomie prawie 33 tys. osób, a ich udział w ogólnej liczbie bezrobotnych wynosił 60,9%.
Aktualnie sytuacja wygląda minimalnie lepiej. Znamy już poziom bezrobocia w maju. Dane podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W województwie podlaskim wyniosło ono 11,1%. Zatem jest to minimalny spadek w porównaniu z kwietniem. Średni polski wynik bezrobocia rejestrowanego kształtował się w maju na poziomie 9,2%.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl