Kultura i Rozrywka

Wróć

Prawie 460 wydarzeń w 365 dni. Opera podsumowuje rok

2013-10-02 00:00:00
To był intensywny rok dla Opery i Filharmonii Podlaskiej w nowym kształcie i w nowym budynku. Statystycznie co drugi dzień odbywał się tu koncert lub spektakl.
Anna Dycha
Placówka zorganizowała 170 przedsięwzięć edukacyjnych - spektakli szkolnych, warsztatów, otwartych prób czy lekcji historii. Ponad 63 tysiące osób z przewodnikiem oglądało przygotowane przy ulicy Odeskiej wystawy. Działało Kino Letnie, odbywały się tu spotkania z filozofami i podróżnikami (w ramach Ogrodów sztuki i Klubu podróżnika). Festiwal im. Jana Tarasiewicza przypomniano białoruskiego kompozytora, nauczyciela maestro Jerzego Maksymiuka. Rozbrzmiewała też muzyka folkowa i songwriterska podczas Halfway Festival.

W sumie Operę i Filharmonię Podlaską w ciągu roku odwiedziło ponad 208 tysięcy osób. Gdyby doliczyć do tego bilety zakupione w ramach przedsprzedaży, liczba ta wzrasta do 218 tysięcy. Przy Odeskiej pojawiają się widzowie z Polski, Białorusi, Litwy i Rosji. Gościem OiFP był m.in. Tomasz Venclova, litewski poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Opera działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chce uczyć trudnej historii obu narodów. Stąd jednym z pierwszych przedsięwzięć było przygotowanie musicalu Korczak.

Obok Korczaka OiFP inaugurowała działalność we wrześniu 2012 r. polską operą narodową Straszny dwór. Przebojem, także w Białymstoku, okazał się Upiór w operze Andrew Lloyda Webbera. Widowisko jest produkcją oryginalną Teatru Muzycznego Roma. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Branickich przygotowano z kolei barokową operę kameralną Pimpinone. Opera kształci też najmłodszych widzów. Zabawie i zdobywaniu wiedzy muzycznej służyć ma bardzo popularna interaktywna bajka muzyczna Jaś i Małgosia.

Ostatnio Opera została wyróżniona w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2013 w woj. podlaskim. Nagrodzono też Halfway Festiwal.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl