Obraz stworzony przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej nawiązuje do kultowego obrazu Znachor Jerzego Hoffmana z 1981 r., kręconego właśnie w Bielsku Podlaskim. Zdjęcia do filmu realizowano na Podlasiu - w Bielsku Podlaskim i okolicach - na przełomie lipca i sierpnia. Autorem oryginalnego scenariusza jest Mirosław Miniszewski.
Współczesny Znachor
Wnyki opowiadają współczesne losy Czyńskich, Pawlickich i Szapieli, kresowej historii stworzonej jeszcze przed wojną przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Głównym bohaterem filmu jest Jakub, który po latach powraca do rodzinnego miasta i zatrudnia się jako dziennikarz w lokalnej gazecie. Czeka go niełatwa konfrontacja z porzuconą przed laty rzeczywistością. Jakub odnajdzie swoją pierwszą miłość - Marysię oraz spotka szkolnego kolegę - Radka. Okaże się jednak, że w życiu trójki przyjaciół wiele się zmieniło. Szukając materiału na pierwszy artykuł, Jakub trafia do odludnego siedliska, które zamieszkuje Joanna Czyńska (w tej roli Stanisława Celińska), wnuczka słynnego Profesora Wilczura.
W rolę Jakuba Pawlickiego wcielił się Ksawery Szlenkier, Marysię zagrała Aleksandra Grzelak. W roli Radka wystąpił Mateusz Sacharzewski, bielski aktor oraz jeden z pomysłodawców projektu. W filmie obok Bożeny Dykiel, Artura Barcisia, Waldemara Obłozy czy Arkadiusza Janiczka zobaczymy polskich aktorów młodego pokolenia - m.in. Grzegorza Daukszewicza, Igora Obłozę, Michała Żeruchę, Pawła Krucza i Martę Juras. Białostocką scenę reprezentują w filmie Andrzej Zaborski, Karol Smaczny, Alicja Bach, Daniel Lasecki i Urszula Mazur. Organizowany był także casting, podczas którego poszukiwano osób do ról epizodycznych i statystów.
Prapremiera w Bielsku Podlaskim
Film zrealizowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Bielsk Podlaski. Produkcję wsparł m.in. marszałek województwa podlaskiego, starosta bielski, urząd gminy w Bielsku Podlaskim oraz wielu przedsiębiorców.
Pomysłodawcami projektu są Marek Włodzimirow (lokalny filmowiec), Mateusz Sacharzewski (aktor, członek Stowarzyszenia Kreatywny Bielsk Podlaski) oraz Tomasz Sulima (dziennikarz i animator kultury). Autorem plakatu do filmu jest Krzysztof Kasztan Piotrowski.
Prapremierę filmu zaplanowano 18 grudnia w Bielskim Domu Kultury. W planach są 3 seanse: o godz. 15.00, 17.30 i 20.00.
Szczegóły:
Prapremiera filmu Wnyki (Znachor 2)