Nauka

Wróć

Prakobieta LUCY zawitała do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Można ją poznać!

2024-09-27 15:13:20
Osoby odwiedzające Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mogą podziwiać już nowy, dość nietypowy eksponat. Na wystawie antropologicznej pojawiła się prakobieta Lucy, która żyła 3,2 mln lat temu.
UwB
Rekonstrukcja hominida, praprzodka człowieka rozumnego (Homo sapiens) jest już dostępna w Uniwersyteckim Centrum. Nowy eksponat ma naturalne rozmiary. To prakobieta, którą nazwano Lucy. Żyła 3,2 mln lat temu w Afryce.

 - Jesteśmy bardzo dumni i wzruszeni, że w 50. rocznicę odkrycia najsłynniejszego australopiteka świata każdy może zobaczyć słynną „australopiteczkę”  Lucy w stolicy Podlasia, w Uniwersytecie w Białymstoku, w Centrum Przyrodniczym. Lucy jest wielką damą nauki. Jej odkrycie było punktem zwrotnym w badaniach nad ewolucją człowieka. Lucy stała się ikoną nauki, artefaktem kulturowym oraz okazem wzorcowym, do którego porównywano inne kopalne szczątki. Niezwykle dobrze zachowany szkielet Lucy całkowicie przewartościował naszą wiedzę i rozumienie ewolucji człowieka – mówi dr Anna Matwiejuk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. A. Myrchy.

Lucy zalicza się do gatunku Australopithecus afarensis – południowej małpy człekokształtnej z Afaru. Uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku. w 1947 roku paleoantropolog Donald Carl Johanson nieopodal Hadar w Etiopii znalazł fragmenty szkieletu austropiteczki, którą nazwano Lucy. Odkrycie tych szczątków było niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich paleoantropoogów, ponieważ do tego momentu był to najbardziej kompletny szkielet przedstawiciela człowiekowatych z pliocenu.

Naukowcom dzięki badaniom udało się odtworzyć przyżyciowy wygląd Lucy. Stwierdzono, że żyła około 20 lat i miała zaledwie 110 cm wzrostu oraz ważyła 29 kg.

- Miała dużą szczękę, niskie czoło oraz małą mózgoczaszkę o pojemności 375 – 500 cm³. Płeć skamieliny określono na podstawie budowy miednicy oraz niewielkich wymiarów ciała. Lucy posiadała krępą budowę ciała, stożkowatą klatkę piersiową, krótkie kończyny dolne, długie ramiona i palce przystosowane jeszcze do wspinania się po drzewach. Mimo to potrafiła swobodnie poruszać się w pozycji pionowej na dwóch kończynach, dzięki temu, że miała wysklepione stopy i zbieżne duże palce u nóg. W jej diecie dominowały rośliny, owoce i nasiona. Wiodła typowo zbieracki tryb życia pośród roślinności afrykańskiej sawanny. Patrząc na ikonę paleoantropologii sprzed 3,2 mln lat temu, widzimy w niej mieszankę cech prymitywnych (małpich), jak i współczesnych (ludzkich) – mówi dr Anna Matwiejuk.

Lucy można uznać za paleocelebrytkę

Znalezienie szczątków Lucy było nspiracją dla filmu „Lucy” Luca Bessona z udziałem Scarlett Johansson. Oprócz tego powstało wiele prac na jej temat, np. „Lucy: początki ludzkości” oraz opowieść naukowa Marzenie Lucy.

- Można śmiało powiedzieć, że Lucy była pierwszą paleocelebrytką. Pięćdziesiąt lat później, Lucy nadal zachwyca i porusza wyobraźnię ludzi, a także nadal wpływa na naszą wiedzę o tym kim jesteśmy i co czyni nas ludźmi – dodaje dr Anna Matwiejuk.

Jak informuje Uniwersytet w Białymstoku Lucy, która trafiła do UCP jest drugą rekonstrukcją hominida na wystawie autorstwa Ewy Stawiarskiej i Piotra Menduckiego z firmy KAMYK Piotr Menducki ­z Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Warto też wspomnieć, że Lucy ma już swojego kawalera. Dołączyła do neandertalczyka, który zamieszkał w UPC w minionym roku.

Wystawę stałą „Śladami naszych przodków” można oglądać w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy przy ul. K. Ciołkowskiego 1J od czerwca 2023 roku.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl