Pracownicy uczelni żądają podwyżek
Na uczelniach w całej Polsce pracownicy domagają się podwyżek. Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował pikietę protestacyjno-informacyjną.
G.Kościuk/PB
Chcą podwyżek i większych nakładów na szkolnictwo wyższe
Pracownicy szkolnictwa wyższego i nauki domagają się wzrostu wynagrodzeń oraz większych nakładów finansowych na sektor naukowy.
- Mam nadzieję, że ta pikieta, w skali całego kraju, odniesie pozytywny skutek, i że rząd zrealizuje te obietnice, które złożył w 2018 roku – mówił Stanisław Słowikowski, prezes Rady Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Białostockiej.
Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego domaga się, by zrealizowano zobowiązania, które zostały przyjęte przez rząd w trakcie wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki w 2018 roku, czyli:
- 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki,
- podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł w roku 2022). Przy czym ZNP podkreśla, że wynagrodzenie profesora stanowi podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich,
- systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.
W proteście uczestniczyła też rektor uczelni
Wśród osób, które pikietowały w budynku Politechniki Białostockiej znalazła się także rektor uczelni:
- Będziemy się starać, wszystkie uczelnie oraz Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, o podwyższenie przede wszystkim wynagrodzeń. Pieniądze na naukę zależą trochę od nas – możemy o nie powalczyć w ramach projektów w nowej perspektywie finansowej UE – natomiast wynagrodzenia bazują przede wszystkim na oświatowej subwencji ogólnej, na ustawie budżetowej – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Wiadomo, że akcja protestacyjna będzie trwała. Trudno jednak określić, jaką finalnie będzie miała formę. Obecnie związkowcy największej uczelni technicznej w Podlaskiem przygotowują projekt uchwały, która wyraża protest wobec stanowiska władz politycznych RP w sprawie braku podwyżek wynagrodzeń dla pracowników sektora nauki i jego chronicznego niedofinansowania”. Projekt będzie przedstawiony senatowi Politechniki Białostockiej w trakcie zaplanowanego w styczniu posiedzenia.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl