Pracownicy polskich muzeów nauczą się w Arsenale audiodeskrypcji
Już po raz drugi w Galerii Arsenał pracownicy m.in. Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze i Lublinie, historycy sztuki i kulturoznawcy wezmą udział w warsztatach tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki współczesnej.
Galeria Arsenał
Sztuki opisu prac plastycznych osobom niewidomym będą się uczyć na podstawie prac z Kolekcji II tworzonej ze zbiorów Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Obecnie można ją oglądać w ramach wystawy Obraz kolekcji. Uczestnicy warsztatów rozpoczną pracę nad stworzeniem audiodeskrypcji m.in. prac Mirosława Bałki, Vesny Bucovec, Huberta Czerepoka, Oskara Dawickiego, Marka Kijewskiego, Katarzyny Kozyry, Natalii LL, Wilhelma Sasnala, Krzysztofa Wodiczko. Efekty warsztatów już w sierpniu zostaną udostępnione osobom niewidomym.
Rozpoczynające się 13 lipca czterodniowe warsztaty, poprowadzą Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński, prekursorzy audiodeskrypcji w Polsce.
Audiodeskrypcja jest metodą, która umożliwia osobom niewidomym lub słabowidzącym zapoznanie się z treścią wizualną dzieł sztuki i wydarzeń widowiskowych. Malarstwo, wideoart czy performance mogą zaistnieć dla osoby niewidomej wyłącznie dzięki słownemu przekładowi.
MAG